Inflacja w Polsce znów zaskoczyła

giełda forex

W ostatni piątek poznaliśmy najnowsze dane o wzroście cen w Polsce. Odczyt inflacji CPI wskazał poziom 5,8% i przebił rynkowy konsensus, który zakładał wzrost cen o 5,5% r/r. Tak wysoki odczyt wywindował rentowności 10-letnich polskich obligacji skarbowych na nowe tegoroczne szczyty, do poziomu 2,22%, co jest poziomem wyższym o 1 punkt procentowy w porównaniu z początkiem roku. Na rynku rosną zakłady o to, że cykl podwyżek stóp procentowych zacznie się jeszcze w tym roku, a ścieżka wzrostu będzie szybsza niż zakłada RPP.

Metale szlachetne ostatni tydzień zakończyły wzrostami. Po silnych spadkach z początku tygodnia, zarówno złoto, jak i srebro wyraźnie odbiły. Szary metal naruszył wsparcie na poziomie 21,70 dolarów, ale ostatecznie odbił i zakończył tydzień w okolicach 22,50 dolarów. Silny popyt, który aktywował się w okolicach wsparcia to dobry prognostyk na IV kwartał.

W tym tygodniu odbędzie się posiedzenie RPP, która podejmie decyzje o poziomie stóp procentowych. Mimo narastającej presji inflacyjnej wszystko wskazuje na to, że pierwsza podwyżka nie wydarzy się przed listopadem, a być może dopiero w 2022 roku. W piątek poznamy dane z amerykańskiego rynku pracy, które rzucą nowe światło na postpandemiczną kondycję rynku pracy w USA.

Departament Zarządzania i Analiz
SUPERFUND TFI S.A.