Inflacja w strefie euro przyśpiesza

waluty forex

W tym tygodniu zostały opublikowane wyniki inflacji HICP za marzec w strefie euro. Wg danych inflacja przyśpieszyła z 0,9% r/r do 1,3% r/r. Przede wszystkim ma na to wpływ wzrost cen ropy, która pomimo wyższych cen paliw, sprzyjała wzrostowi cen w różnych sektorach gospodarki. Kraje strefy euro również w najbliższych miesiącach spodziewają się stopniowego przyśpieszenia inflacji, chociaż najprawdopodobniej nie doczekamy się 2%, które zakłada EBC. Szacuje się, że wzrost inflacji nie będzie miał wpływu na politykę pieniężną. Inflacja nadal znajduje się poniżej poziomu docelowego. Niskie stopy procentowe mają również wspierać gospodarki, które dotkliwie doświadczyły koronakryzysu i odciążyć państwa w spłacaniu, w wielu przypadkach, dużych długów.

W tym tygodniu warto również wspomnieć o wynikach z rynku pracy w USA, które są ważnym wyznacznikiem ożywienia gospodarczego. Amerykański rynek pracy jest o wiele bardziej elastyczny niż rynek pracy w Europie, a jego wyniki mają często większe znaczenie. Warto wspomnieć o Krajowym Raporcie Zatrudnienia ADP, według którego w marcu pojawiło się 517 tys. nowych miejsc pracy, co potwierdza, że gospodarka USA zaczyna odżywać.

Ten tydzień złoty rozpoczął osłabieniem. Straty nadrobił w czwartek rano i jego kurs wyniósł 4,63 PLN/EUR. W tym czasie eurodolar był na poziomie 1,173 USD/EUR.

Malwina Krakus, analityczka instytucji płatniczej AKCENTA