Jak Wybrać Odpowiedni VPN Dla Twojej Firmy

VPN

W dzisiejszych czasach bezpieczeństwo online jest tak samo ważne jak bezpieczeństwo fizyczne, niezależnie od tego, czy prowadzisz małą, czy dużą firmę. Ty i dane twojego klienta jesteście celem cyberprzestępców, którzy mają nadzieję zarobić na waszej ciężkiej pracy. Istnieją jednak jeszcze bardziej palące zagrożenia cyfrowe, o które należy się martwić.

Istnieje wiele sposobów na ochronę swojej firmy w Internecie. Trzeba jednak wiedzieć, które opcje są dla ciebie najlepsze. Nie zawsze chodzi o agresywne kroki w kierunku bezpieczeństwa online. W większości przypadków chodzi o wybranie najbardziej opłacalnej i skutecznej dostępnej metody.

Jednym z najlepszych sposobów ochrony siebie i swojej firmy w Internecie jest korzystanie z wirtualnej sieci prywatnej, czyli VPN. Wiele osób korzysta z VPN, ale co to właściwie jest?

VPN to oprogramowanie, które umożliwia podłączenie twojego komputera, smartfona, tabletu lub dowolnego komputera do innego serwera. Zasadniczo pomaga zachować anonimowość, a tym samym bezpieczeństwo w Internecie. Korzystanie z sieci VPN ma wiele zalet innych niż tylko zapewniane przez nie bezpieczeństwo.

Kolejną korzyścią jest to, że ponieważ przeglądasz Internet pod postacią innego serwera, możesz mieć dostęp do stron internetowych lub usług, do których zazwyczaj nie masz dostępu.

W ciągu ostatnich kilku lat większość użytkowników VPN stanowiły osoby prywatne, które mają nadzieję na dostęp do treści i stron internetowych ograniczonych w ich kraju. Jednakże, obecnie firmy także korzystają z VPN. W przypadku firm, motywacją są głównie względy bezpieczeństwa, co czyni taką usługę opłacalną inwestycją.

Przy tak wielu sieciach VPN do wyboru może być trudno wybrać taką, która pasuje do twojej firmy. W związku z tym przyjrzymy się kilku wskazówkom, które mogą pomóc ci znaleźć właściwą.

Trzy Rodzaje VPN

Zanim pomyślisz o wykupieniu określonej sieci VPN, musisz najpierw zrozumieć różne rodzaje usług, z których może korzystać twoja firma. Istnieją trzy główne rodzaje usług VPN odpowiednie dla firm. Są to stała sieć VPN, wyspecjalizowana sieć VPN i usługa VPN.

Stała sieć VPN – stała sieć VPN to usługa, która jest często świadczona przez dostawcę sieci lub nawet twojego własnego dostawcę usług internetowych. Uwaga: nie wszyscy dostawcy usług internetowych świadczą tę usługę, więc najlepiej najpierw zapytać o to. Usługa stacjonarnego VPN pozwoli połączyć się oddziałom twojej firmy z serwerem oddziału biura głównego poprzez bezpieczne połączenie. Jest to podstawowa usługa VPN, która pozwala cieszyć się wspólnymi funkcjami VPN dla twojej firmy, ale problem polega na tym, że czasami może być bardzo ograniczona.

  • Wyspecjalizowana sieć VPN — jest to bardziej złożony model VPN, który zwykle jest inicjowany za pomocą routera z wbudowanym serwerem VPN. Możesz efektywnie korzystać z tego wyspecjalizowanego serwera VPN, jeśli masz już dział IT, który jest w stanie samodzielnie uruchomić usługę.

Większość dużych firm stosuje to podejście, ponieważ jest ono dostosowane do warunków biznesowych. Problem polega jednak na tym, że ten sposób może być droższy niż inne usługi VPN. W niektórych przypadkach firmy mogą również używać tych specjalnych routerów do łączenia się z klientem VPN.

  • Usługa VPN – jest to najbardziej podstawowa forma usług VPN i zwykle jest klasyfikowana jako ten typ VPN, do którego mają dostęp osoby prywatne. Są to zwykle usługi oparte na chmurze, które pozwalają urządzeniom łączyć się przez bezpieczny tunel z serwerami usługodawcy.

Głównymi zaletami usług VPN jest to, że są tanie i intuicyjne. Nie są one jednak przeznaczone do celów biznesowych. Kolejną wadą jest to, że mogą znacznie zmniejszyć prędkość łączenia się z Internetem. Nie jest to idealne rozwiązanie dla firmy, chyba że prowadzisz startup.

Porównując różne typy VPN, wydaje się, że najlepsze opcje dla firm to stacjonarna lub wyspecjalizowana sieć VPN. Ostateczny wybór zależy od tego, co do czego masz zamiar wykorzystywać VPN. W związku z tym często lepiej skonsultować się ze specjalistą IT, zanim wybierzesz usługę dla swojej firmy.

Funkcje VPN, których potrzebujesz

Musisz być roztropny, zwłaszcza jeśli chodzi o funkcje, które będą dostępne w wybranej przez ciebie usłudze VPN. Sieci VPN mają wiele funkcji, ale nie potrzebujesz ich wszystkich dla swojej firmy. Na przykład twoja firma może w ogóle nie potrzebować fałszowania GPS, jeżeli używasz VPN tylko do celów bezpieczeństwa.

Dobrą funkcją dla dowolnej firmy, za którą warto się rozejrzeć, jest zarządzanie aktywnością. Zasadniczo pozwala to kontrolować rodzaj usług, z których twoi pracownicy korzystają kiedy są podłączeni usługi VPN. Jeśli VPN jest przeznaczony wyłącznie do celów biznesowych, funkcje zarządzania aktywnością mogą uniemożliwić pracownikom dostęp do niektórych witryn i platform uznanych za nieprzydatne dla firmy.

Centralne zarządzanie to kolejna dobra funkcja. W uproszczeniu, centralne zarządzanie pozwala dostawcy VPN na łatwe zarządzanie usługą. Mogą robić takie rzeczy, jak zarządzanie kluczami szyfrowania. Jeżeli twoja firma nie zatrudnia własnego zespołu specjalistów, lepiej jest, aby dostawcy VPN zarządzali usługą dla twojej firmy za ciebie. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj Szyfrowanie VPN przez Surfshark.

Dobra Obsługa Klienta

Ważne jest, aby w większości przypadków można było łatwo skontaktować się z dostawcą VPN. Oprócz dostępności 24/7, ważne jest również, aby można było się z nimi skontaktować za pośrednictwem różnych metod, takich jak e-mail, czat na żywo czy telefon. Dostępność obsługi jest ważniejsza niż myślisz gdy mówimy o VPN.

Dzięki łatwej dostępności możesz pozwolić swojemu dostawcy zająć się problemami za ciebie, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Pamiętaj, że jeżeli usługa VPN przestanie działać z powodu jakiegoś problemu, twoja firma stajnie się zagrożona na atak.

Dobrą wiadomością jest to, że większość dostawców stara się jak najbardziej dbać o swoją dostępność. Mimo wszystko warto poczytać o dostępności obsługi klienta 24/7.

Usługi VPN dla firm to nie tylko bezpieczeństwo, ale także umożliwienie twojej firmie jak najsprawniejszego funkcjonowania. To inwestycja zdecydowanie warta twoich pieniędzy, kiedy weźmiesz pod uwagę wszystkie jej zalety. Mamy nadzieję, że ten krótki przewodnik pomoże ci znaleźć sieć VPN idealną dla ciebie.