Jeszcze większa władza dla prokuratorów

Kolejna ustawa zwiększa władzę prokuratorów nad sądami. Prawo zmienia się bardzo szybko, a niepewność przenosi się także nad decyzje biznesowe.

4 listopada 2016 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw. Ten akt prawny zawiera kolejną regulację zwiększa władzę prokuratora nad sądem – mówi w rozmowie z MarketNews24 prawnik i ekspert FOR, Michał Magdziak.

Ustawa uprawnia prokuratora do zgłoszenia – przez cały czas trwania postępowania przed sądem I instancji, a więc już po skierowaniu aktu oskarżenia do tego sądu – wniosku o zwrot sprawy w celu uzupełnienia śledztwa lub dochodzenia. W takim przypadku sąd ma być związany stanowiskiem prokuratora.

Ustawa ogranicza prawo oskarżonego o popełnienie przestępstwa do uzyskania wyroku uniewinniającego (definitywnego rozstrzygnięcia w przedmiocie odpowiedzialności karnej).

Istnieje zagrożenie, że wnioski o przekazanie sprawy prokuratorowi w celu uzupełnienia śledztwa lub dochodzenia nie będą motywowane merytorycznymi przesłankami, lecz chęcią uniknięcia „przegranej” przed sądem. Zmiany otwierają też prokuratorom furtkę do rezygnacji ze ścigania przestępstwa (popierania aktu oskarżenia) pomimo istnienia uzasadnionych podstaw do jego ścigania.
Co przy tym istotne, zastosowanie ustawy będzie obejmowało wszystkie sprawy wszczęte przed 5 sierpnia 2016 r., a więc przed dniem jej w życie ustawy z 10 czerwca 2016 r.