Korekcyjne (?) wzrosty cen akcji

forex giełda

W czwartek S&P 500 i Nadaq 100 osiągnęły na zamknięcie swe nowe cykliczne maksima (Nasdaq najwyżej od kwietnia ub.r., S&P najwyżej od sierpnia ub.r.). Nadal zwracała uwagę słabość średniej przemysłowej Dow Jonesa, który przebywa wyraźnie poniżej poziomów swoich szczytów z listopada ub.r., stycznia, lutego i kwietnia br. Dziś rano kontrakty na S&P 500 kontynuowały ostrożny wzrost (+0,27 proc. ok. godz. 9:35). Piątkowa sesja na giełdach Azji i Oceanii przyniosła przewagę wzrostów (Nikkei 225 +1,21 proc.). Tajwański TAIEX osiągnął swój najwyższy poziom od ponad roku.

Wzrosty – korekcyjne? – przeważały w piątkowy poranek również na europejskich rynkach akcji (DAX +0,7 proc., CAC 40 +0,77 proc. ok. godz. 9:40).

Na GPW WIG-20 kontynuował rozpoczętą wczoraj zwyżkę (+1,9 proc. ok. godz. 9:45). Wśród jego składników swój nowy historyczny rekord osiągnęła cena akcji Dino Polska. Również najwyżej w swej historii był dziś kurs akcji Banku Handlowego. Spośród spółek wchodzących w skład sWIG-u 80 swe nowe cykliczne maksima osiągnęły dziś notowania akcji spółek Wawel, Decora, Mostostal Zabrze, Asseco Business Solution, Ambra i Echo Investment.

Osiągnięcie w USA porozumienia w sprawie zniesienia na 2 lat limitu zadłużenia federalnego spowodowało w ciągu poprzednich 5 sesji spadek rentowności 10-letnich obligacji skarbowych Stanów Zjednoczonych z najwyższego poziomu od ponad 2 miesięcy powyżej 3,8 proc. do poniżej 3,6 proc. Dziś rano ta zniżka była lekko korygowana. Podobnie było w przypadku rentowności 10-latek polskiego rządu, która wczoraj spadła poniżej 6 proc.

Kurs euro względem tureckiej luty zaliczył dziś rano swój nowy historyczny rekord. Zmiany kursów głównych kursów walutowych były dziś rano ok. godz. 9:25 niewielkie (EUR/USD +0,1 proc., USD/JPY +0,06 proc.). Na wykresie USD/JPY najbliższy poziom wsparcia wyznaczany jest tuż poniżej poziomu 138 JPY przez jego lokalne maksima z marca i początku maja br. Na wykresie kursu EUR/USD poziom wsparcia wyznaczany jest nieco ponad 1,05 USD przez jego minima z początku stycznia i lutego-marca br.

Polski złoty lekko się umacniał ok godz. 9:30 (EUR/PLN -0,19 proc., USD/PLN -0,33 proc.).

Kurs Bitcoina względem amerykańskiego dolara próbował dziś rano wrócić powyżej poziomu 27000 USD (+0,8 proc. ok. godz. 9:30). Silny poziom wsparcia na tym rynku wyznaczany jest przez ulokowanego w okolicach poziomu 25000 USD maksima kursu BTC/USD z sierpnia ub.r. i lutego br.

Kursy kontraktów na ropę naftową rosły dziś rano drugi dzień z rzędu o ok. 1 proc. Kurs kontraktów na gaz ziemny notowanych na NYMEX-ie wykonała w okresie 14 kwietnia br.-22 maja br. klasyczną elliottowską korektę A-B-C będącą zapewne 4-tą falą rozpoczętej w sierpniu ub.r. roku spadkowej 5-ki. Od 1,5 tygodnia prawdopodobnie trwa już na tym rynku 5-ta fala tej sekwencji, która ostatecznie powinna sprowadzić cenę tego kontraktu do najniższego poziomu od połowy lat 90-tych ubiegłego stulecia (poniżej minimum z czerwca 2020 na poziomie 1,51 USD). Ceny kontraktów na gaz ziemny w Wielkiej Brytanii i Holandii spadły wczoraj o ok 14 proc. i w przypadku tych ostatnich osiągnęły swe nowe 2-letnie minimum 15-krotnie niższa od szczytu z marca 2022. Cena kontraktów na węgiel kamienny w Rotterdamie spadła wczoraj do najniższego poziomu od 2 lat będąc już ponad 5-krotnie niższa niż w panicznym szczycie z marca ub.r. Metale szlachetne próbowały w ostatnich dniach korygować swe wcześniejsze straty, ale dziś ok. godz. 9:15 nie były do końca zdecydowane co do dalszego kierunku ruchu (złoto -0,04 proc., srebro -0,02 proc., platyna +0,76 proc., pallad +0,27 proc.). Miedź na COMEX-ie była dziś rano najdroższa od 2 tygodni.

Autor Wojciech Białek, OANDA TMS Brokers