Kredyt gotówkowy czy bezgotówkowy? Wady i zalety obu typów

kredyt hipoteczny

Chcesz sfinansować marzenia i cele? Pragniesz zachować finansowe bezpieczeństwo w tych jakże niestabilnych czasach? Sięgnij po tani kredyt. Gotówkowy czy bezgotówkowy – który z nich warto wybrać? Podpowiadamy.

Kredyt bankowy to jeden z najpopularniejszych sposobów finansowania wydatków, marzeń i planów. Zwłaszcza tych, których realizacja wymaga sporych nakładów finansowych. Kluczem do sukcesu i wyboru najlepszego na rynku produktu jest świadomość własnych potrzeb i oczekiwań. Kredyt gotówkowy czy kredyt bezgotówkowy? Który z nich warto wybrać?

Kredyt gotówkowy online a kredyt bezgotówkowy

Kredyt gotówkowy to kredyt bankowy wypłacany w formie jednorazowego przelewu na konto kredytobiorcy (kredyt przez internet na konto). Jego spłata odbywa się w miesięcznych ratach, zgodnie z harmonogramem. W zależności od banku dostępne kwoty kredytów gotówkowych wynoszą od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dużą zaletą kredytów gotówkowych jest możliwość przeznaczenia środków na dowolny cel: remont mieszkania, wakacyjny wyjazd czy sfinansowanie letniego wypoczynku dziecka.

Najpopularniejszą formą kredytu bezgotówkowego jest kredyt na karcie, czyli popularna karta kredytowa. W przeciwieństwie do kredytu gotówkowego wypłacanego na konto, kredyt na karcie przybiera formę limitu środków, który przyznaje bank. Jego wysokość zależy przede wszystkim od zdolności kredytowej wnioskującego. Każda transakcja z udziałem karty zmniejsza limit, każda spłata ją odnawia. Korzystając z karty, zapłacisz za zakupy i usługi. Będziesz mógł także wypłacić środki z bankomatu lub rozłożyć spłatę na raty (tak samo jak w przypadku kredytu gotówkowego).

Wady i zalety obu kredytów

Kredyt gotówkowy online i kredyt bezgotówkowy mają naprawdę wiele zalet. Każdy z nich ma także swoje wady. Oto najważniejsze.

Najważniejsze zalety kredytu gotówkowego:

 • jednorazowy pokaźny zastrzyk gotówki, który pozwoli zrealizować marzenia, plany i cele,
 • niewiele formalności i szybka decyzja (zwłaszcza w przypadku kredytobiorców mających w danym banku ROR),
 • duża dostępność,
 • łatwa i wygodna spłata w miesięcznych ratach.

Wady kredytu gotówkowego online:

 • przy impulsywnym wyborze, bez porównania ofert banków – wysokie koszty.

Najważniejsze zalety kredytu bezgotówkowego:

 • finansowe bezpieczeństwo – pieniądze są dostępne 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, także w obliczu nieprzewidzianych wydatków,
 • wygodna, bezpieczna bezgotówkowa forma płatności w sklepach i punktach usługowych,
 • możliwość uniknięcia płatności odsetek za transakcje bezgotówkowe. Jeśli spłacisz zadłużenie w okresie tzw. okresu bezodsetkowego, bank nie naliczy odsetek za wykorzystane środki (dotyczy wyłącznie transakcji bezgotówkowych). Dzięki temu kredyt na karcie okaże się naprawdę niedrogi.

Wady kredytu bezgotówkowego:

 • dodatkowe prowizje za wypłaty środków z bankomatu,
 • przy impulsywnym wyborze, bez porównania ofert banków – wysokie koszty,
 • może powodować skłonność do nadprogramowych wydatków. Regulowanie rachunków kartą często przychodzi zdecydowanie łatwiej niż wyjmowanie z portfela gotówki. Użytkując kartę kredytową, nie daj się impulsom.

Kredyt gotówkowy online czy kredyt bezgotówkowy – który z nich warto wybrać?

Kredyt gotówkowy i kredyt bezgotówkowy to dwa odrębne produkty bankowe o innej specyfice. To, który z nich warto wybrać, zależy przede wszystkim od celu finansowania oraz potrzeb i oczekiwań kredytobiorcy.

Kredyt gotówkowy będzie świetnym rozwiązaniem, jeśli chcesz sfinansować konkretny cel (np. wakacyjny wyjazd), a pożyczone środki zwracać w miesięcznych ratach. Sięgając po kredyt gotówkowy, zrealizujesz śmiałe plany, bez konieczności wielomiesięcznego oszczędzania.

Karta kredytowa okaże się strzałem w dziesiątkę dla osób, które chcą zapewnić sobie finansowe bezpieczeństwo, zwłaszcza w obliczu nieprzewidzianych wydatków. Dzięki karcie pieniądze będą na wyciągnięcie ręki zawsze wtedy, kiedy będą najbardziej potrzebne.