Krynica ’17: „W sektorze kosmicznym wyraźnie widzimy, że rząd skutecznie realizuje Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju”

0
forum ekonomiczne Krynica 2017

Przedłużenie działania Programu Wsparcia Polskiego Przemysłu, przyjęcie Polskiej Strategii Kosmicznej i rozpoczęcie projektu doktoratów wdrożeniowych – to tylko niektóre z założeń Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, które już dziś realnie zmieniają polski przemysł kosmiczny.

Dziś (w środę, 6 września 2017 r.) podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy odbył się panel dyskusyjny pt. „Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oczami firm prywatnych. Jak efektywnie wykorzystać jej narzędzia?” W dyskusji wzięli udział liderzy sektorów wskazanych w SOR jako strategiczne:

  • Bartosz Kędziora – Prezes Zarządu Astronika Sp. z o.o. (sektor lotniczo-kosmiczny),
  • Markus Sieger – Prezes Zarządu Grupy Polpharma (sektor produkcji leków),
  • Tomasz Domagała – Przewodniczący Rady Nadzorczej TDJ S.A. (sektor systemów wydobywczych) i
  • Karol Zarajczyk – Prezes Zarządu URSUS S.A. (sektor produkcji środków transportu).

Gościem specjalnym panelu był wicepremier Mateusz Morawiecki.

Prezes Astroniki mówił o tym jak wdrażane są strategiczne projekty SOR oraz inne wybrane działania wymienione w Strategii, a także omawiał ich wpływ na sektor kosmiczny. Kędziora wspominał m.in. o Polish Industry Incentive Scheme:

„Dzięki staraniom rządu przedłużono funkcjonowanie Programu Wsparcia Polskiego Przemysłu koordynowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). To jest konkretne działanie, które mieści się w Strategii i które poprawia naszą pozycję w ESA, a w efekcie w ogóle w europejskim sektorze kosmicznym”.

Bartosz Kędziora mówił też o przyjętej i wdrażanej przez rząd Polskiej Strategii Kosmicznej:

„Przyjęcie Polskiej Strategii Kosmicznej wymienionej w SOR wskazało bardziej szczegółowo w jakim kierunku ma się rozwijać „polski kosmos”, a jednocześnie zainicjowało prace nad Krajowym Programem Kosmicznym – narodowym programem godnym ambitnego europejskiego państwa”.

Prezes kosmicznej spółki poruszył również wątek tzw. doktoratów wdrożeniowych:

„Z uwagi na fakt, że prowadzimy głównie działalność na styku nauki i biznesu, program ten wydaje się dla nas idealny i na pewno będziemy chcieli z niego skorzystać przy okazji kolejnych edycji.”

Czytaj również:  Rosnąca liczba kosmicznych śmieci na orbicie okołoziemskiej może spowodować utratę sygnału GPS. Niezbędny jest system kontroli wystrzeliwania satelitów

Bartosz Kędziora zwrócił również uwagę na niebagatelne znaczenie jakie dla sektora ma pozytywne otoczenie instytucjonalne.

„Bardzo sprawnie w tym obszarze działają Ministerstwo Rozwoju i Agencja Rozwoju Przemysłu. Sądzę, że skuteczne działania informacyjne i wsparciowe MR oraz ARP pozwolą raczkującemu polskiemu sektorowi kosmicznemu szybko wyrosnąć na konkurenta europejskich gigantów takich jak Niemcy i Francja”

Spółka Astronika to firma, która niedawno zaprojektowała i wykonała urządzenie, które w ramach misji NASA „InSight”, dokona historycznego zagłębiania się 5 metrów pod powierzchnię Marsa i zbada właściwości jego gruntu. „Kret” będzie pierwszym kompletnym systemem dostarczonym na tak istotną misję przez polski przemysł.