Kurs dolara do euro na fali politycznych zawirowań

EUR/USD na fali politycznych zawirowań, a notowania EUR/PLN i USD/PLN nie zachęcają do zakupu europejskiej i amerykańskiej waluty

Marek Paciorkowski, dyrektor ds. rynków finansowych Aforti Exchange
Marek Paciorkowski, dyrektor ds. rynków finansowych Aforti Exchange
Marek Paciorkowski, dyrektor ds. rynków finansowych, Aforti Exchange / Grupa AFORTI
Marek Paciorkowski, dyrektor ds. rynków finansowych, Aforti Exchange / Grupa AFORTI

Kryzys w niemieckiej koalicji, liczne problemy wewnętrzne Unii Europejskiej, a przy tym wsparcie dla amerykańskiego dolara w kontekście konfliktu handlowego na linii USA – Chiny osłabia nieco europejską walutę. Niemniej jednak według ekspertów Aforti Exchange – para EUR/USD utrzymuje się w trendzie wzrostowym, dając zapowiedź wsparcia dla popytu w lipcu 2018.

Jednocześnie warto wstrzymać się jeszcze z zamianą PLN na EUR, o ile w lipcu 2018 nie zostanie przekroczony poziom 4.38, co będzie jednoznacznym sygnałem do zakupu europejskiej waluty, zanim utrzymany zostanie szeroki trend wzrostowy. Podobnie sytuacja wygląda na parze USD/PLN – zakupu amerykańskiej waluty nie powinno się dokonywać przynajmniej do momentu odnotowania trwałego ruchu powyżej poziomu 3.78.

Pozytywne sygnały dochodzą również z rynku ropy – utrzymujący się w czerwcu 2018 trend wzrostowy tego surowca, przy utrzymaniu w lipcu poziomu 70.60 USD, będzie według ekspertów Aforti Exchange, zapowiedzią dalszych wzrostów na rynku ropy.

EUR/USD drugi miesiąc z zrzędu w silnym trendzie wzrostowym

Lokalne minimum w cenie 1.1650 okazało się wystarczającym wsparciem dla rynku. Zakończenie drugiego miesiąca z rzędu powyżej poziomu 1.1650 ma jednak dużo większe znaczenie – utrzymany został bowiem trend wzrostowy, co będzie wspierać popyt w lipcu. Wspomnieć należy również o 38.2-proc. zniesieniu poprzedniej struktury wzrostowej, która pokrywa się z okolicami poziomu 1.1650. Wszystkie te elementy zapowiadają większe odreagowanie rynku w okolice poziomu 1.1920.

kurs euro i dolara
Źródło: Aforti Exchange – notowania EUR/USD w układzie miesięcznym

EUR/PLN – w lipcu wyhamowanie wzrostu wartości złotówki względem euro

zdecydowane pokonanie strefy 4.2910 – 4.3110 pokazuje jednoznacznie siłę wspólnej waluty. Niemniej trzeba pamiętać, że po tak zdecydowanym wybiciu, początek kolejnego miesiąca przynosi zazwyczaj sporego zasięgu korektę – dokładnie tak, jak miało to miejsce w czerwcu 2018, kiedy jego początek spowodował cofniecie o 0,05 zł, zanim doszło do docelowego ruchu w górę. Dodatkowo, w końcówce czerwca 2018 mieliśmy do czynienia z zatrzymaniem notowań na górnym ograniczeniu szerokiego kanału spadkowego, zatem będzie to kolejny czynnik hamujący dalszą aprecjację EUR.

Dopiero trwałe wybicie wspomnianego kanału spadkowego będzie wiarygodnym sygnałem na dalsze umocnienie wspólnej waluty. Do tego brakuje również trwałego ruchu powyżej poziomu 4.38, a dopóki notowania nie doprowadzą do jego pokonania, z zakupami EUR warto się wstrzymywać.

Tym samym, przekroczenie poziomu 4.38 w lipcu 2018 będzie sygnałem na test strefy 4.4230 – 4.45. Wtedy zakupy staną się konieczne, gdyż poza potwierdzeniem zanegowania wciąż aktualnego trendu spadkowego, potwierdzi się siła szerokiego kanału wzrostowego od marca 2010 roku, a to z kolei będzie premiowało długie pozycje w EUR w drodze na szczyt z listopada 2011 roku w cenie 4.50.

kurs euro do złotego
Źródło: Aforti Exchange – notowania EUR/PLN w układzie miesięcznym

USD/PLN – w oczekiwaniu na trwały ruzh powyżej poziomu 3,78

50-proc. zniesienie poprzedniej fali spadkowej (poziom 3.77) zatrzymało rynek po raz drugi. Zarówno na koniec maja jak i czerwca podaż wykorzystała okolice poziomu 3.77 do cofnięcia.

Z zakupami USD należy się zdecydowanie wstrzymać do momentu trwałego pokonania wspomnianego poziomu. Aktualnie nie zapowiada się bowiem większe cofnięcie niż w okolice poziomu 3.65.

Tym samym, trwały ruch powyżej poziomu 3.78 będzie sygnałem, że rynek będzie dążył do kolejnego oporu w cenie 3.87. Wtedy zakupy dolara amerykańskiego będą konieczne.

kurs dolara do złotego
Źródło: Aforti Exchange – notowania USD/PLN w układzie miesięcznym

ROPA nadal na fali wzrostów

Silny ruch wzrostowy w czerwcu 2018, a przy tym trwałe i zdecydowane pokonania poziomu 68.60 USD otwiera drogę do lokalnego minimum pierwszej fali wyższego rzędu na poziomie 78.80 USD, ograniczonego dodatkowo przez 61.8-proc. zniesienie poprzedniej struktury spadkowej na poziomie 79.40 USD. Trwałe pokonanie zakresu 78.80 – 79.40 USD będzie zatem bardzo trudne.

notowania ropy
Źródło: Aforti Exchange – notowania ropy w układzie miesięcznym

Tym samym, z uwagi na bardzo wyraźne wzrosty w czerwcu 2018, lipiec może przynieść lokalną korektę na rynku, jednakże dopóki poziom 70.60 USD będzie się utrzymywał, scenariuszem podstawowym pozostają dalsze wzrosty na rynku ropy.

Marek Paciorkowski, dyrektor ds. rynków finansowych, Aforti Exchange / Grupa AFORTI