Kurs dolara znów w górę. Niemcy bez recesji

0
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl

Po jednym dniu korekty dolar amerykański znów rośnie. Niemcy nie mieli drugiego z rzędu spadkowego kwartału. Wzrost Polski wciąż solidny, ale już nie wynosi 5%.

Powrót rekordów ceny dolara

Po korekcie na dolarze nie ma już śladu. Po tym jak we wtorek dolar atakował ważne maksima widzieliśmy w środę ruch w drugą stronę. Wczoraj jednak inwestorzy wrócili do kupowania amerykańskiej waluty. Dolar przekroczył 3,85 zł tym samym jest najdroższy od pierwszej połowy 2017 roku. Warto przypomnieć, że 2017 rok zaczynał się górką powyżej 4 złotych za dolara, zatem ten poziom jeszcze jakiś czas będzie niezagrożony. Wczorajsze dane z USA okazały się zgodne z oczekiwaniami. Inflacja wyniosła 1,6% zamiast 1,5%, ale nie jest to szczególnie istotna zmiana. Ruch ten był dodatkowo napędzany przez rosnący deficyt w bilansie płatniczym Polski. W górę szły wszystkie główne waluty, ale pozostałe już nie tak silnie jak dolar.

Brak zmian PKB w Niemczech

Niemieckie PKB w czwartym kwartale 2018 roku nie zmieniło się. Tym samym uniknięto drugiego z rzędu spadkowego odczytu, który oznaczałby podręcznikowo recesję gospodarczą. W skali roku PKB wzrasta o zaledwie 0,9%. Dane te wyraźnie pokazują, że Unia Europejska zmaga się z problemami. Nie musi to oznaczać kryzysu od razu, ale wiele wskaźników pokazuje, że dalsze pogorszenie tempa wzrostu jest możliwe. Jaki ma to wpływ na waluty? Z jednej strony osłabia to euro. Z drugiej słabsi partnerzy jak np. Polska również tracą. Słabsza sytuacja UE podnosi ryzyka. Gdy ryzyka rosną kapitał ucieka z bardziej ryzykownych rynków, w tymz Polski.

Wzrost PKB Polski

Spadł również wzrost PKB Polski. Spadać do 4,9% to jednak nie jest wstyd biorąc pod uwagę kondycję ościennych gospodarek. Jak ten wynik wygląda na tle Europy? Najszybciej rozwija się Malta z imponującym 7,5%. Następnie Węgry, Łotwa i Czarnogóra pokazały lepszy wynik od Polski. W każdym z tych przypadków było to równo 5,0% zatem nie brakuje nam dużo do europejskiego podium. Żaden europejski kraj nie jest w recesji rocznej. Warto zwrócić uwagę, że motory napędowe Unii Francja, Włochy oraz Niemcy wszystkie pokazują wynik poniżej 1,0%. To przez nie średnia dla Unii wynosi zaledwie 1,5%.

Czytaj również:  Polak na zakupach spożywczych - na co zwraca uwagę, gdzie kupuje?

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 14:30 – USA – wnioski o zasiłek dla bezrobotnych,
  • 14:30 – USA – sprzedaż detaliczna.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl