Kurs euro, franka, dolara i funta. Analiza techniczna 14.01.2019

Mateusz Wielewicki – analityk walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
Mateusz Wielewicki - analityk walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Niewątpliwie głównym wydarzeniem nadchodzącego tygodnia będzie  jutrzejsze głosowanie w Izbie Gmin nad porozumieniem w sprawie brexitu, należy spodziewać się sporej zmienności na funcie. Liczne odczyty w nadchodzących dniach w Stanach Zjednoczonych mogą pomóc dolarowi.

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 07.01.2019-14.01.2019

Para walutowa EUR/PLN CHF/PLN USD/PLN GBP/PLN
Minimum 4,2833 3,7826 3,7165 4,7386
Maksimum 4,3060 3,8359 3,7675 4,8164

 

Kurs franka CHF/PLN

Kurs franka CHF/PLN            Na parze CHF/PLN wyklarował się krótkoterminowy trend wzrostowy. Inwestorzy w ostatnim czasie szukają bezpieczniejszych aktywów do inwestycji. Mają zapewne z tyłu głowy wciąż aktywne ryzyka występujące na rynkach. Nadal sytuacja we Francji nie została wyjaśniona, a protesty “żółtych kamizelek” wciąż trwają. Ciągła niewiadoma w sprawie opuszczenia struktur Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Dodatkowo ostatnio znajdująca się w kryzysie amerykańska waluta, powoduje, że inwestorzy coraz chętniej spoglądają w stronę franka. Ponadto przewidywane spowolnienie w gospodarce powoduje niechęć do inwestowania w bardziej ryzykowne aktywa. W przypadku dalszej wędrówki tej pary walutowej w kierunku północnym pierwszym ważniejszym poziomem będą okolice 3,83.

Kurs euro EUR/PLN

Kurs euro EUR/PLN            Już chyba wszyscy obserwatorzy rynku przyzwyczaili się do wąskiego w ostatnim czasie pasma wahań pary EUR/PLN. Od początku grudnia amplituda notowań na tym instrumencie nie przekroczyła 5 groszy. Aktualnie cena wspólnej waluty wynosi 4,29 zł. Tak małe ruchy na parze EUR/PLN wiążą się z dwuznaczną sytuacją na rynkach. Wydawać by się mogło, że przy obecnej słabości dolara oraz dość stabilnej sytuacji gospodarczej w naszym kraju złotówka powinna więcej zyskiwać w stosunku do euro. Jednak z drugiej strony pojawiające się zagrożenia chociażby z Francji czy z negocjacji brexitowych, a także perspektywy spowolnienia gospodarczego na szerokim rynku notowania EUR/PLN utrzymują się dość stabilnie w okolicy poziomu 4,30 zł.

Kurs dolara USD/PLN

Kurs dolara USD/PLN           Na wykresie USD/PLN utworzył się krótkoterminowy trend spadkowy. W ciągu kilku ostatnich tygodni amerykańska waluta potaniała o ok 10 groszy. W ostatnim czasie dolarowi ciąży szereg wydarzeń. Jest to między innymi gołębi ton wypowiedzi docierający z Rezerwy Federalnej, gdzie mówi się o tym, że w przyszłym roku nie należy nastawiać się na zbyt wiele ruchów jeżeli chodzi o podnoszenie stóp procentowych. Do tego należy doliczyć ciągnący się już konflikt handlowy z Chinami. Ponadto niejasna sprawa w sprawie tzw. government shutdown, gdzie kością niezgody pozostają koszty zwązane z budowa muru. W tym tygodniu czeka nas seria odczytów makroekonomicznych, która może odwrócić sentyment na parach dolarowych. Do ważniejszych publikacji będą należały odczyty inflacyjne, wyniki sprzedaży detalicznej czy informacje z rynku pracy oraz rynku nieruchomości.

Kurs funta GBP/PLN

GBPPLN+H414

Po tym jak temat brexitu w zeszłym tygodniu trochę osłabł, a inwestorzy zajęli się innymi wydarzeniami spadki na parze GBP/PLN zmalały, a funt brytyjski odzyskał kilka straconych groszy. W tym tygodniu może już nie być tak spokojnie na parach powiązanych z brytyjską walutą. Na jutro bowiem przypada, odkładany przez Theresą May, termin głosowania nad wypracowanym porozumieniem. Wszystko wskazuje na to, że w Izbie Gmin może nie wystarczyć głosów przychylnych aktualnym rozwiązaniom. Może zatem dojść do sytuacji, w której większość brytyjczyków zamiast wychodzić z Unii Europejskiej na niewiadomych warunkach będzie chciała pozostania w jej strukturach. Poza głosowaniem poznamy w nadchodzącym tygodniu również odczyty inflacyjne z Wysp, jednak wobec tak ważnego wydarzenia wydają się one być tym razem mało istotne.

Mateusz Wielewicki – dealer walutowy w Internetowykantor.pl