Kurs euro i franka w górę. Dolar w odwrocie. Funt próbuje odnaleźć równowagę

forex giełda

Ostatni tydzień na parach złotowych charakteryzował się względnie niską zmiennością. Złoty do piątku znajdował się w konsolidacji. Drożeje euro oraz frank. Problemy rządu Theresy May odbiły się na funcie. Dolar pozostaje w odwrocie.

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 12.11.2018-19.11.2018

Para walutowa EUR/PLN CHF/PLN USD/PLN GBP/PLN
Minimum 4,2795 3,7477 3,8330 4,8140
Maksimum 4,3285 3,8030 3,7670 4,9555

 

Kurs euro EUR/PLN

Kurs euro EUR/PLNEuro od początku listopada wyraźnie taniało względem złotego. Przez blisko dwa tygodnie straciło ponad 7 groszy. Dopiero zeszły tydzień przyniósł przełamanie krótkoterminowej linii trendu. Po zatrzymaniu przeceny kurs EUR/PLN wszedł w wąską dwugroszową konsolidację, w której wytrzymał praktycznie cały zeszły tydzień. Od początku piątkowej sesji wspólna waluta jednak wyraźnie drożeje. Razem z dzisiejszym otwarciem wymazała już większość listopadowej przeceny. Ważna w tym aspekcie mogłaby być inflacja, która zgodnie z piątkowymi danymi wzrosła do 2,2%, czyli poziomu najwyższego od wielu lat. Europejska finansjera woli jednak się skupiać na odczytach jej bazowej odmiany, która cały czas pozostaje względnie nisko. Już teraz euro kosztuje więcej niż w momencie wrześniowego szczytu i brakuje zaledwie grosza, by być najwyżej od początku wakacji. Kurs EURPLN znajduje się obecnie w silnej strefie oporu, przez co warto wypatrywać korekty ostatniego ruchu.

Kurs dolara USD/PLN

          Kurs dolara USD/PLN  Dolar w listopadzie krąży między poziomami przy 3,83 zł, a 3,73 zł. Obecnie znajduje się mniej więcej w połowie tego przedziału. Zeszły tydzień nie tylko zatrzymał wcześniejszy ruch w górę, ale dał początek nowemu małemu trendu. Co ważne jego dynamika nie jest aż tak duża, jak w poprzednich przypadkach, co może oznaczać, że paliwa wystarczy na trochę dłuższy ruch. Obecnie linia trendu schodzi się z linią wsparcia, co powinno skutkować przynajmniej chwilową konsolidacją. Pokonanie bariery przy 3,77 zł powinno skutkować ruchem w kierunku miesięcznych minimów. Ten scenariusz jest wspierany także przez trochę szerszą perspektywę, na której widać zawiązanie się formacji podwójne szczytu. Nie jest wykluczone, że jeszcze w tym roku będziemy oglądać test poziomu 3,70 zł. Dolarowi ciąży przede wszystkim coraz mniejsze zaangażowanie zagranicznych inwestorów w amerykański dług, zwłaszcza Chin, które w ten sposób kierują wartością rodzimej waluty.

Kurs funta GBP/PLN

Kurs funta GBP/PLN            Złoty pozostając pod presją na szerokim rynku i tak umacnia się względem funta. Brytyjska waluta ciężko przyjęła ostatnie zamieszanie z gabinetem politycznym Theresy May, która ma coraz słabszą pozycję. Zagrożenie zmianą premiera przyćmiewa, kolejne pogłoski o rychłym zakończeniu negocjacji brexitowych. Zmiana sternika w tym momencie z całą pewnością wywołałaby spory chaos, zwiększając prawdopodobieństwo tzw. “no deal brexit”. Technicznie na tej parze trudno się doszukiwać większych schematów. Wieści taka jak ta czwartkowa, wywołują praktycznie panikę na rynku, a w takich momentach wsparcia i opory schodzą na dalszy plan. Obecnie funt próbuje odnaleźć równowagę, znajdując się 5 groszy powyżej lokalnego dołka. Pomóc w tym może fakt, że kurs GBP/PLN znajduje się blisko górnego ograniczenia, które obowiązywało pod koniec października.

Kurs franka CHF/PLN

            Kurs franka CHF/PLNTo jak bardzo złoty ostatnio znajduje się w odwrocie widać na parze CHF/PLN. Zaledwie od piątku frank podrożał o 5 groszy. Naszej walucie na pewno nie pomaga zamieszanie wywołane przez Leszka Czarneckiego do spółki z byłym już przewodniczącym KNF Markiem Chrzanowskim. Afera zatacza coraz szersze kręgi, dochodząc także do NBP, co budzi pewne obawy zagranicznych inwestorów. Zburzone zaufanie do najważniejszych instytucji finansowych w kraju jeszcze długo może odbijać się czkawką złotemu. Frank dzisiaj pokonał poziom 3,80 zł, będąc już bardzo blisko szczytu z przełomu miesiąca. Technicznie taka sytuacja powinna wspierać złotego, przynajmniej w krótkim terminie. Patrząc jednak szerzej trudno znaleźć argumenty, że marsz na północ kurs CHF/PLN zatrzyma już teraz.

Krzysztof Adamczak – dealer walutowy w Internetowykantor.pl