Lepsze dane z USA niż z Chin

0

Dobre dane z rynku pracy w USA. W Chinach znów słabsze dane i spadki na giełdach. Cena ropy ponownie najniższa od 11 lat. Integracja w Stowarzyszeniu Narodów Azji Południowo- Wschodniej bez wspólnej waluty.

Ceny ropy naftowej są najniższe od 11 lat. Zdanie to jest ostatnimi czasy bardzo często prawdziwe. Zbliżanie się do nieosiągalnego, jak się jeszcze niedawno miało wydawać, poziomu 30 dolarów za baryłkę trwa. Powodem spadków są m. in. dane z Chin. Inflacja konsumencka była zgodna z oczekiwaniami i wyniosła 1,6%. W przypadku cen producentów zmiana wyniosła -5,9% i jest to 46 miesiąc spadku cen producentów z rzędu. Biorąc pod uwagę skalę tego spadku nie zanosi się by był to ostatni taki miesiąc.

Jaki ma to wpływ na rynki walutowe? Dobrym przykładem jest rosyjski rubel, który stabilnie osuwa się w dół. W ciągu miesiąca waluta straciła około 10%. Rosjanie wracają właśnie do pracy po przerwie świątecznej. Kraj ten oprócz problemów gospodarczych musi borykać się z niedostępnością niektórych towaru, gdyż z przyczyn ideologicznych Rosja zawiesza wymianę handlową z niektórymi państwami. Po zestrzeleniu samolotu przez Turcję zawieszono import z tego kraju.

W Chinach gorąco również na giełdzie. Zawieszono co prawda mechanizm pozwalający przerywać notowania gdy dojdzie do znacznych spadków. Mechanizm ten dwukrotnie zakończył przedwcześnie sesje. Dzisiejsza sesja nie osiągnęła co prawda 7% spadków, ale pierwszy próg ostrożnościowy, wynoszący 5% został osiągnięty pod koniec notowań. Jak nie trudno się domyślić jest to najgorszy początek roku dla chińskiej giełdy w jej historii.

Trwa integracja w Stowarzyszeniu Narodów Azji Południowo-Wschodniej. Jest to obszar gospodarczy składający się z 10 państw, za to z liczbą obywateli aż 20% większą niż ma Unia Europejska, w dodatku w przeciwieństwie do niej dynamicznie rozwijający się od lat. Obecnie doszło do dalszej integracji w ramach ceł oraz standardów produkcji, usług oraz ochrony konsumentów. Region ten odrzucił obecnie plany wprowadzenia wspólnej waluty.

Czytaj również:  Szopi.pl pozyskał finansowanie w wysokości 3 mln zł

Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy okazały się bardzo dobre dla dolara. Stopa bezrobocia wciąż wynosi co prawda 5%, aczkolwiek zmiana zatrudnienia wypadła znacznie lepiej niż sądzono. W sektorze prywatnym powstało 275 tysięcy miejsc pracy wobec oczekiwanych 195 tysięcy. Te dane są tym lepsze, że rynki spodziewały się spowolnienia względem listopada a odczyt okazał się lepszy. Warto natomiast zwrócić uwagę na brak zmian płacy godzinowej, podczas gdy rynki oczekiwały symbolicznego wzrostu o 0,2%.

Dzisiaj nie ma w kalendarzu danych makroekonomicznych żadnych wydarzeń, na które należało by szczególnie zwrócić uwagę.

EUR/PLN

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 11.10.2015 do 11.01.2016Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 11.10.2015 do 11.01.2016

Kurs EUR/PLN po ostatnich spadkach przeszedł z trendu wzrostowego w boczny. Dla ruchu w górę najbliższym oporem jest poziom 4,3650 gdzie znajduje się ostatnie maksimum lokalne. W przypadku spadków wsparcie stanowić będzie linia łącząca minima lokalne przebiegająca obecnie na 4,2300. Jest to również poziom, na którym kurs już trzykrotnie odbił się w górę w ciągu ostatniego kwartału.

CHF/PLN

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 11.10.2015 do 11.01.2016Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 11.10.2015 do 11.01.2016