Nowi członkowie RPP

0

W Chinach obroniono poziom 3000 pkt, dzięki czemu nie było kontynuacji spadków. Ropa znów zbliża się do 30 dolarów za baryłkę. Dzisiaj zarówno w sejmie jak i w senacie w odpowiednich komisjach trwają przesłuchania kandydatów do RPP.

W Chinach kolejny nerwowy dzień. Indeks co prawda nie przełamał poziomu 3000 pkt, ale zdaniem sporej części analityków jest to wynikiem obrony tego poziomu. Interwencji miałyby dokonać największe państwowe przedsiębiorstwa zachęcane do tego przez władze. Finalnie sesja zakończyła się wzrostami, ale jeżeli podstawy są słabe na giełdzie, to obrona tych poziomów będzie coraz droższa. Nie zmienia to faktu, że spokojniejsza sesja dała chwilę oddechu inwestorom na świecie. Jutro w nocy zostaną opublikowane dane na temat handlu zagranicznego. Oczekiwania analityków są już na tyle słabe, że może tym razem giełda nie tąpnie w reakcji na dane.

Wczorajsze stwierdzenie: ropa jest najtańsza od 11 lat, nie jest w ostatnim czasach niczym nadzwyczajnym. Nie inaczej dzisiaj. W przeciągu 6 sesji ropa staniała o 15%. Co więcej, od psychologicznej bariery 30 dolarów za baryłkę, oddziela nas już mniej niż jeden dolar w przypadku obydwóch gatunków ropy. Ponadto zanika różnica cenowa między ropami brent i crude. Jutro poznamy zmiany zapasów ropy w USA. Biorąc pod uwagę poziom cen i problem, jaki stanowi on dla producentów, wątpliwe jest by te zapasy się kurczyły. Analitycy spodziewają się, że w ciągu tygodnia mogły one wzrosnąć aż o 2 miliony baryłek.

Rozpoczynają się przesłuchania kandydatów do RPP w sejmowej komisji finansów publicznych. Jeżeli nie będzie żadnych niespodzianek, to miejsce Andrzeja Bratkowskiego i Elżbiety Chojny-Duch zajmą Grażyna Ancyparowicz i Eryk Łon. Równolegle będą trwały również przesłuchania senackiej komisji budżetu i finansów publicznych. W senacie, podobnie jak w sejmie, większość posiada Prawo i Sprawiedliwość, zatem skoro zgłosili trzech kandydatów, to właściwie znamy listę nowych członków RPP. Miejsca Andrzeja Rzońcy, Jana Winieckiego oraz Jerzego Hausnera zajmą Eugeniusz Gatnar, Jerzy Kropiwnicki oraz Marek Chrzanowski. Czego można się spodziewać po nowym składzie RPP? Do końca nie wiadomo. Z jednej strony mówi się o możliwej liberalizacji polityki monetarnej. Z drugiej, kandydaci na razie wypowiadają się raczej o możliwościach obniżki stóp procentowych. Takie działanie z pewnością osłabiłoby złotego i w konsekwencji zwiększyło koszt spłaty zagranicznego zadłużenia. Przy obecnym, niedomkniętym budżecie, może to nie być pożądany scenariusz.

Czytaj również:  Rekordowo słaby Forint

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane:

10:30 – Wielka Brytaniaprodukcja przemysłowa,

Kalendarz danych jest dość ubogi, aczkolwiek ważne dane poznamy w nocy, kiedy to opublikowane zostaną wyniki handlu zagranicznego w Chinach.

EUR/PLN

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 12.10.2015 do 12.01.2016Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 12.10.2015 do 12.01.2016

Kurs EUR/PLN po ostatnich spadkach przebił ostatnie maksimum lokalne i powrócił do wzrostów. Dla ruchu w górę nowym oporem jest poziom 4,3750, gdzie znajduje się nowe maksimum lokalne. W przypadku spadków wsparcie stanowić będzie linia łącząca minima lokalne przebiegająca obecnie na 4,2300. Jest to również poziom, na którym kurs już trzykrotnie odbił się w górę w ciągu ostatniego kwartału.

CHF/PLN

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 12.10.2015 do 12.01.2016Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 12.10.2015 do 12.01.2016