Mario game over

mario draghi Unia Europejska Euro
Mario Draghi

Po 8 latach przywództwa w EBC Mario Draghi postanowił nie wpisywać się do historii mocnym zakończeniem i ostatnie posiedzenie zarządu, zgodnie z przewidywaniami większości ekspertów, przebiegło nadzwyczaj spokojnie.

Pożegnanie Draghiego

Na październikowym posiedzeniu, kończącym dwukadencyjną przygodę Włocha z prezesurą w Europejskim Banku Centralnym, obyło się bez niespodzianek. Zgodnie z konsensusem rynkowym stopy procentowe pozostały na niezmienionym poziomie. Pojawiła się również informacja, że na razie nie ma przesłanek do ich podnoszenia, o ile nie pojawią się zagrożenia, które mogłyby podnieść inflację powyżej 2%. Patrząc na oczekiwania analityków względem decyzji banku, to spodziewali się oni raczej obniżenia stóp, a nie ich podwyżek.

“Lepsze” dane z Niemiec

Dzisiaj od rana poznaliśmy lepsze od oczekiwań dane na temat indeksu IFO. Są to badania mierzące nastroje w gospodarce. Wynik był dokładnie taki sam jak miesiąc temu. Analitycy spodziewali się spadku, on jednak utrzymał poprzedni poziom (94,6 pkt). W rezultacie inwestorzy spojrzeli przychylniejszym okiem na euro, dzięki czemu umacniało się ono względem głównych walut.

TSUE nie pomogło polskim bankom

Polskie banki mają problem z wyrokami TSUE i to nie tylko z powodu kredytów walutowych. Kolejnym zagrożeniem są zwroty opłat za wcześniejsze spłaty kredytów. Wczoraj Alior Bank poinformował o bardzo dużej korekcie z tego tytułu. Sytuacja wcale nie dotyczy tylko tej jednej instytucji. Patrząc na możliwe przejęcie tego banku i jego liczne problemy oraz starty w ostatnim czasie, można się spodziewać bardzo interesującego czwartego kwartału dla tej polskiej branży. Wbrew niektórym głosom wczorajsze spadki wcale nie są zagrożeniem dla sektora, co udowadnia dobra kondycja indeksu WIG banki.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważniejszych odczytów.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl