Mocny początek roku na rynkach

0

Analitycy byli zgodni, że 2016 rok nie zapowiada się jako nudny, aczkolwiek początek i tak większość z nich zaskoczył. Zawieszenie notowań z powodu silnych spadków w Chinach. Zerwanie stosunków dyplomatycznych między Iranem a Arabią Saudyjską. Słabsze dane z Polski i gwałtowny spadek na złotówce.

Rok 2016 rozpoczął się na rynkach od tematu Chin. Zanim inwestorzy w Europie i USA zdążyli przyjść do pracy, ich azjatyccy koledzy już dokonali czegoś, co prawdopodobnie będzie głównym tematem pierwszych tygodni roku. Spadki na giełdzie w Szanghaju były na tyle silne, że najpierw zawieszono sesje na 15 minut, po czym, gdy spadki nie ustały, skrócono ją. Pozwolił na to przepis mówiący o tym, że jeżeli spadki lub wzrosty sięgają 7% regulator ma takie prawo. Jest to pierwszy dzień obowiązywania przepisów umożliwiających taką reakcję. Jak to często bywa w takich sytuacjach spadki rozlały się również na inne giełdy w regionie. Co mogło spowodować tak silne spadki? Powodów jest kilka. Po pierwsze słabsze dane z gospodarki. Otrzymaliśmy dziesiąty z rzędu, gorszy od 50 pkt, odczyt indeksu PMI dla przemysłu. Po drugie 8 stycznia wygasa półroczny zakaz sprzedaży akcji przez akcjonariuszy mających powyżej 5% udziałów. Jak nie trudno się domyślić potężna ucieczka kapitału nie pomogła chińskiej walucie i od rana traci ona wobec dolara. Jak wygląda strach na rynkach, widać wyraźnie po porannych reakcjach na złotówce. Straciła ona około 3 groszy, licząc od godzin nocnych.

W polskich mediach ekonomicznych po zakończeniu tematu podatku bankowego wraca kolejna obietnica wyborcza partii rządzącej. Obniżka podatku VAT z 23% na 22%, bo o tym mowa, wydaje się jednak poważnie zagrożona. Powodów jest kilka. Po pierwsze jest to około 9 mld złotych wpływów budżetowych, czyli więcej niż rząd zamierza uzyskać z podatku bankowego. Po drugie założenie, że spadek VAT o 1 punkt procentowy obniży o tyle samo ceny jest dość odważne. Wiele osób wskazuje, że zamiast prezentu dla obywateli stworzony zostanie prezent dla sprzedawców zwiększający ich marżę o tą samą wartość.

Czytaj również:  Trump znów grozi. Inwestorzy ponownie pełni obaw

Arabia Saudyjska zerwała stosunki dyplomatyczne z Iranem. Powodem były zamieszki w Iranie, w których ucierpieli dyplomaci saudyjscy. Powodem zajść była egzekucja szyickiego przywódcy religijnego w Arabii Saudyjskiej. Oba te państwa mają mocno napięte stosunki ze względu na różniące je odłamy Islamu oraz próby dominowania w regionie. Wydarzenia te chwilowo podbiły ceny ropy, jednakże trwająca od rana korekta wyrównała ten ruch. Jeżeli sytuacja w regionie będzie się komplikować to powinno to rzutować na ceny ropy naftowej. Z drugiej strony wątpliwe jest by ta konkretna sytuacja eskalowała.

W czwartek 31 grudnia poznaliśmy gorsze od oczekiwań wyniki wskaźnika rynku pracy wg. BIEC. Dzisiaj rano poznaliśmy odczyt indeksu PMI dla Polski. Był on gorszy od oczekiwań i wyniósł 52,1 pkt  – dokładnie tyle co miesiąc wcześniej.

Dzisiejszy kalendarz danych makroekonomicznych składa się z publikacji indeksów PMI dla przemysłu we wszystkich ważniejszych gospodarkach.

EUR/PLN

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 04.10.2015 do 04.01.2016Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 04.10.2015 do 04.01.2016