Monitoring IP działa z wykorzystaniem istniejącej sieci internetowej (skrót IP pochodzi od zwrotu Internet Protocol). Poszczególne urządzenia (routery, switche, kamery) komunikują się ze sobą za pomocą internetu. W prostym monitoringu domowym może być to sieć wi-fi. Bardziej rozbudowane systemy dla stabilności działania mogą potrzebować okablowania – wykorzystuje się tutaj lekkie kable ethernetowe (skrętkowe). W dawnych analogowych sieciach CCTV wykorzystywano kable koncentryczne.
Dzięki temu, że kamery działają z wykorzystaniem internetu, obraz można podglądać na żywo, a także zapisywać go na dysku lub w aplikacjach chmurowych (np. na Dropboxie, czy Google Drive). Największą przewagą monitoringu IP jest jednak jakość obrazu (oferowana rozdzielczość). Typowy monitoring CCTV nie zapewniał odpowiedniej szczegółowości. Kamery IP mogą rejestrować obraz w rozdzielczości Full HD i wyższej, dzięki czemu są znacznie bardziej praktyczne. Dokładając do tego niską cenę oraz możliwość połączenia z urządzeniami smart home, otrzymujemy idealne rozwiązanie do zabezpieczenia posesji.
Z czego powinien składać się zestaw IP?
Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, od bardzo prostych zestawów do domu, po rozbudowane systemy przeznaczone do ochrony większych inwestycji. W standardowym zestawie znajdą się kamery, rejestrator oraz niezbędne akcesoria, takie jak na przykład wtyk sieciowy.
Elementem zestawu może być także switch PoE, czyli przełącznik, który zapewnia bezstratną przepustowość, lub też zasilacz. Jak działają poszczególne elementy?
- Rejestrator – umożliwia komunikację wszystkich urządzeń tworzących zestaw do monitoringu IP. Przetwarza sygnał z kamer, pozwala także na zapisywanie obrazu na dysku. Jest swego rodzaju jednostką zarządzającą. W zależności od modelu może mieć różną liczbę wejść, a także pracować z urządzeniami różnych technologii (oprócz IP, na przykład AHD/CVI/TVI/CVBS/).
- Kamery – może być to jedno urządzenie lub cały zestaw. Dostępne na rynku rozwiązania różnią się między sobą także typem kamer (obok tradycyjnych, mogą być to także rozwiązania obrotowe lub wyposażone w funkcje inteligentnej analizy obrazu, widzenie nocne i wiele innych udogodnień). Wybierając zestaw do monitoringu, warto zwrócić uwagę na rozdzielczość kamer oraz ich kąt widzenia.
Elementem zestawu może być także dysk, dzięki któremu rejestrowany obraz może być zapisany na wypadek konieczności ponownego odtworzenia. Kompletne zestawy do monitoringu IP kupisz (również online) w sklepie z elektroniką Eltrox: https://www.eltrox.pl/monitoring/monitoring-ip/zestawy-ip.html.
Jakie kamery będą najlepsze do domu?
W zależności od tego, jakie kamery i rejestratory wybierzemy, możemy korzystać z dodatkowych funkcji, zwiększających funkcjonalność i bezpieczeństwo. Będzie to na przykład IVS, czyli inteligentna analiza obrazu. Kamery automatycznie wykrywają niecodzienne zdarzenie (np. przekroczenie wyznaczonej linii, zniknięcie obiektu) i mogą włączyć nagrywanie lub wysłać powiadomienie o zagrożeniu, a nawet uruchomić alarm. Kamera powinna zapewniać także możliwość rejestrowania obrazu w ciemności (za sprawą diod podczerwieni). Nowoczesne rozwiązania pozwalają osiągnąć wysoką jakość obrazu – szczegółowość i kontrast.
Kamery powinny dodatkowo być wykonane z materiałów zapewniających ochronę przed czynnikami zewnętrznymi i celowym zniszczeniem. Istotny jest także kąt widzenia – należy go dobrać w taki sposób, by rejestrować odpowiednio dużą powierzchnię (np. całą strefę wejścia – sylwetkę osoby dzwoniącej oraz jej otoczenie). W sklepie Eltrox znajdziesz kamery z wszystkimi wymienionymi funkcjonalnościami, w wielu wariantach budowy (na przykład obrotowe, kopułkowe, sufitowe i inne).