Najwyższy poziom cyberataków od dwóch lat. W Polsce wzrost o 1/3

Ransomware haker
  • W drugim kwartale 2023 r. liczba cyberataków na całym świecie wzrosła o 8 proc., do 1258 tygodniowo. W Polsce ataków jest średnio mniej (1108) jednak odnotowaliśmy 33-proc. ich wzrost względem analogicznego okresu w roku 2022!
  • Wciąż głównym celem jest sektor edukacji/badań, który doświadczył średnio 2179 ataków na organizację tygodniowo.
  • Największych przyrostów doświadczył sektor sprzedaży detalicznej i hurtowej oraz consultingowy – dane Check Pointa mówią w obu przypadkach o 38-proc. wzroście w porównaniu z 2 kwartałem 2022 roku.

W drugim kwartale 2023 r. liczba cyberataków na całym świecie wzrosła o 8 proc., do 1258 tygodniowo. W Polsce ataków jest średnio mniej (1108) jednak odnotowaliśmy 33-proc. ich wzrost względem analogicznego okresu w roku 2022! Wg ekspertów Check Point Research najwięcej incydentów doświadczał sektor edukacji i badań, a największe wzrosty ataków odnotował sektor hurt i detal oraz consultingowy.

Destrukcyjny wpływ konfliktu rosyjsko-ukraińskiego na krajobraz cybernetyczny w ostatnich miesiącach się zmniejszył, jednak kolejna „nowa normalność” wcale nie charakteryzuje się mniejszą ilością cyberataków. Pomimo słabnącego wpływu konfliktu na krajobraz cyberzagrożeń, utrzymywanie się zagrożeń wskazuje na ciągłą potrzebę wzmożonej czujności i solidnych środków bezpieczeństwa, aby przeciwdziałać nieustannemu i ewoluującemu charakterowi cyberataków.

Z danych udostępnionych przez Check Point Research wynika, że w drugim kwartale 2023 r. nastąpił 8-proc. wzrost średniej liczby ataków na świecie. Organizacje atakowane są co tydzień aż 1258 razy i jest to najwyższa wartość odnotowana przez Check Point Research ostatnich dwóch latach.poziom cyberataków

Kogo atakują cyberprzestępcy?

Wciąż głównym celem jest sektor edukacji/badań, który doświadczył średnio 2179 ataków na organizację tygodniowo. Oznacza to jednak 6-proc. spadek w porównaniu z drugim kwartałem 2022 r. Drugim najczęściej atakowanym był sektor rządowy/wojskowy, z średnio 1772 atakami tygodniowo (+9 proc.), a trzecim sektor opieki zdrowotnej ze średnią 1744 ataków tygodniowo, z aż 30 proc. wzrostem w ujęciu rocznym.

Największych przyrostów doświadczył sektor sprzedaży detalicznej i hurtowej oraz consultingowy – dane Check Pointa mówią w obu przypadkach o 38-proc. wzroście w porównaniu z 2 kwartałem 2022 roku.Kogo atakują cyberprzestępcy?

Polska ponownie na celowniku!

Hakerzy coraz częściej atakują kraje afrykańskie (+23 proc.), które doświadczają średnio 2164 ataków tygodniowo. Region Azji i Pacyficu (APAC), atakowany jest równie chętnie – 2046 ataków w tygodniu oznacza 22 proc. wzrost względem tego samego okresu 2022 roku. Najmniej ataków obserwowanych jest w Ameryce Północnej, średnio 1011 (+18 proc.).

Europa w drugim kwartale roku doświadczyła 1013 ataków (+5 proc.). Więcej ataków niż wynosi średnia europejska odnotowano w Polsce – 1108. Zatrważający jest jednak przyrost ataków na polskie organizacje, który wynosi aż 33 proc! Szczególnie niepokojącym faktem jest również rosnące znaczenie ataków ransomware na Polskie organizacje. W 2022 roku przeciętny okup za odszyfrowanie danych kosztował polskie przedsiębiorstwa średnio 670 tys. zł.  W skrajnych przypadkach straty przedsiębiorstw szacowane były nawet na blisko 30 mln złotych!

Wg Check Point Research w Europie w ostatnim kwartale średnio 1 na 54 organizacje doświadczyły ataków ransomware. Sytuacja ponownie najgorzej wygląda w sektorze opieki zdrowotnej, gdzie ofiarą hakerów padła 1 na 27 instytucji (dane dla całego świata).