Niemcy ciągną kurs euro w dół. Korea straszy

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Reżim północnokoreański ogłosił, że to USA wypowiedziało mu wojnę. Niepewność po wyborach w Niemczech. OPEC skutecznie podnosi ceny ropy naftowej.

Rośnie napięcie na linii USA – Korea Północna

Wczoraj na zakończenie sesji ONZ północnokoreański minister spraw zagranicznych oświadczył, że USA wypowiedziały jej wojnę. Komentarze reżimu z Północy zawsze były przesadne, jednakże tym razem nawet mimo filtrowania wypowiedzi inwestorzy zareagowali. Bardzo szybko w górę poszły tzw. bezpieczne inwestycje. Za takie uważane, jest chociażby złoto, które wzrosło o około 1%. W górę szedł również frank szwajcarski. W rezultacie wróciły nerwy kredytobiorców frankowych. Frank nie tylko pożegnał się z poziomem 3,67 zł ale nawet przez chwilę powrócił do 3,75 zł. Co ważne parkiety giełdowe na razie przyjmują te deklaracje w miarę spokojnie. Kolejne dni pokażą nam czy sytuacja będzie eskalować.

Niemcy ciągną euro w dół

Niepewność co do koalicji w Bundestagu po wyborach była wczoraj zdaniem analityków głównym powodem dlaczego euro traciło na rynkach względem dolara. W zależności od tego jak szybko uda się Angeli Merkel zbudować koalicję można spodziewać się stabilizacji na europejskiej walucie.

Kolejne szczyty na ropie naftowej

Wczoraj czarne złoto osiągnęło kolejne wielomiesięczne maksima. Ostatni raz tak drogą ropę widzieliśmy na samym początku tego roku. Co jest powodem wzrostów? Analitycy wskazują na kombinację kilku czynników. Po pierwsze OPEC wywiązuje się z umów o zmniejszeniu wydobycia ropy naftowej. Po drugie już teraz mówi się o przedłużeniu redukcji wydobycia. Dotychczasowa umowa zakłada marzec przyszłego roku. Po trzecie mamy do czynienia z Turcją, która ma problemy z kurdyjskim ruchem autonomicznym. Nadchodzące referendum w Iraku na terenach kontrolowanych przez kurdów może zaostrzyć sytuację na Wschodzie kraju. Już teraz zapowiedziano reakcje w tym sankcje ekonomiczne. Jeżeli mowa o sankcjach to najprawdopodobniej będzie to dotyczyło właśnie eksportu ropy. Jak reagują waluty? Jak to często bywa w takiej sytuacji głównym beneficjentem z naszego regionu jest rosyjski rubel.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:
16:00 – USA – indeks zaufania konsumentów.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl