Niemcy obniżają podatki. Polska czeka na wyrok agencji ratingowych

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Dzisiaj odczyty agencji ratingowych. Swoje noty poda zarówno Moody’s jak i Fitch. Niemcy po wyborach będą obniżać podatki. Inflacja w Polsce powinna rosnąć.

Wyroki agencji ratingowych

Dzisiaj poznamy decyzję dwóch z trzech największych agencji ratingowych na temat Polski. Mowa tutaj o Fitch i Moody’s. Piątek trzynastego ma w Polsce nie najlepsze skojarzenia, ale jakby na magię liczb spojrzeć, to i tak lepiej w ostatnich latach niż 15 stycznia. W tym roku na szczęście jest to niedziela. W 2015 roku była to decyzja Szwajcarskiego Narodowego Banku o uwolnieniu kursu franka, a w 2016 roku decyzja S&P o obniżce ratingu. Miejmy nadzieję, że w tym roku środek stycznia będzie dla nas łaskawszy. Biorąc pod uwagę optymizm rządu i fakt, że zgodnie z prawem musi on znać dzień werdykt wcześniej, można zakładać, że najgorzej nie będzie. Z drugiej strony biorąc pod uwagę umocnienie złotego z ostatnich dni to w scenariuszu gdy premier w swoich wypowiedziach robiłaby tylko dobrą minę do złej gry czekałaby nas poważna przecena gdyby informacje były złe. Warto zwrócić uwagę, że agencje prezentujące dzisiaj ratingi już mają wyższą notę niż trzecia z największych, czyli S&P. W przypadku Moody’s jest to aż o dwa poziomy. W rezultacie analitycy oceniają wzrost jako mniej prawdopodobny. Najpopularniejszy scenariusz to brak zmian, ewentualnie pozytywne korekty nastawianie na przyszłość. Takie rozwiązanie nie powinno powodować większych zmian kursu złotego.

Niemcy obniżają podatki

W 2016 roku budżet Niemiec zamknął się nadwyżką. W takiej sytuacji można zrobić kilka kroków. Najpopularniejszym i najczęściej stosowanym przez polityków jest wzrost wydatków. Można jednak pójść tą samą drogą co minister finansów Niemiec. Skoro w budżecie dochody przewyższają wydatki to można po prostu mniej zabierać obywatelom. Zmiana ma wejść co prawda dopiero po wyborach i nie będzie zbyt duża, tak by nie spowodować zbyt silnych negatywnych skutków dla budżetu. Jeżeli zgodnie z oczekiwaniami obniżenie podatków, w szczególności tych dla firm, przełoży się na wzrost gospodarczy powinno to w długim okresie przekładać się korzystnie na notowania słabego ostatnio euro.

Dobre dane z Niemiec

BIEC (Bureau for Investments and Economic Cycles) przedstawiło przewidywany wskaźnik przyszłej inflacji. Jeżeli okaże się on prawdziwy czeka nas zerwanie na stałe z deflacją. Powodem wzrostu cen jest przedłużająca się niska inflacja oraz wzrost cen surowców.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:30 – USA – sprzedaż detaliczna,

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl