Nowe przepisy o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów

Bartosz Wyżykowski

W założeniach do ustawy o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów, największy sprzeciw przedsiębiorców budzi wprowadzenie regulacji, pozwalającej na obciążenie kosztami procesu – niezależnie od wyniku sprawy – strony, która w sposób nieusprawiedliwiony odmówiła poddania się mediacji lub innej pozasądowej metodzie rozwiązania sporu.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowana została nowa wersja założeń do ustawy o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów. Konfederacja Lewiatan w przeważającej mierze pozytywnie ocenia projekt przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości.

– Zmiany mają na celu skłonienie stron do korzystania z mediacji w każdej sytuacji, w której istnieje obiektywna możliwość alternatywnego – wobec drogi sądowej – rozwiązania sporu. Jednak niektóre z nich budzą obawy, czy upowszechnianie metod mediacji nie będzie odbywać się kosztem interesów podmiotów, dochodzących roszczeń w sprawach o bardzo złożonym stanie prawnym, bądź wobec przeciwników zdeterminowanych do wykorzystania mediacji jako środka odwlekania rozstrzygnięcia sporu – mówi Bartosz Wyżykowski, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Niestety, uwagi przedsiębiorców – jak się wydaje – głównych beneficjentów projektowanej ustawy, uwzględnione zostały w znikomym stopniu. Największy sprzeciw przedsiębiorców budzi pomysł odejścia od zasady loser pays i wprowadzenia regulacji, pozwalającej na obciążenie kosztami procesu – niezależnie od wyniku sprawy – strony, która w sposób nieusprawiedliwiony odmówiła poddania się mediacji lub innej pozasądowej metodzie rozwiązania sporu.

– Istnieje ryzyko, że przepis ten wykorzystywany będzie do celowego przewlekania postępowań. W praktyce, może się okazać, że strony w celu uniknięcia sankcji, będą się godzić na wszczęcie mediacji, z góry wiedząc, lub zakładając, że nie zakończy się ona powodzeniem. Niepotrzebnie wydłuży to postępowania tam, gdzie szansa na zawarcie ugody była znikoma. Warto więc położyć nacisk na zachęcanie i przekonywane do mediacji. Środki o charakterze przymusowym raczej nie przyczynią się do jej popularyzacji i skuteczności – dodaje Bartosz Wyżykowski.

Konfederacja Lewiatan