Nowe szczyty na rynkach amerykańskich w tle inauguracji nowego prezydenta

Wall Street giełda (4)

Z pewnością najczęściej komentowanym wydarzeniem zarówno dla giełdy, jak i polityki w minionym tygodniu było zaprzysiężenie nowego prezydenta USA, Joe Bidena, które odbyło się w środę 20 stycznia. Tydzień rozpoczął się spokojnie, ponieważ w poniedziałek Amerykanie obchodzili Dzień M. Lutera Kinga i giełdy w USA były zamknięte. Od wtorku jednak rozpoczęły się wzrosty na amerykańskim rynku i we środę indeksy: Nasdaq, S&P 500 oraz Dow Jones poprawiły historyczne rekordy ustanowione kilka tygodni wcześniej. Pozytywne nastroje inwestorów przełożyły się na znaczne wzrosty spółek technologicznych – Netflix po publikacji wyników za Q4 zyskał aż 17%. Zyskiwały także metale szlachetne, cena złota wzrastała, jednak już w piątek została ona poddana korekcie, w wyniku czego tydzień zakończył się umiarkowanym wzrostem +1,49%. Tradycyjnie srebro podążało za złotem, jednak z większą zmiennością i ostatecznie srebro skończyło tydzień wzrostem +2,92%.

W czwartek odbyło się posiedzenie Rady Prezesów EBC. Nie dokonano zmian parametrów polityki pieniężnej w strefie euro, co było zgodne z oczekiwaniami rynku. Oznacza to, że główna stopa procentowa pozostaje na poziomie 0,00%, natomiast depozytowa na poziomie -0,5%. EBC potwierdził również kontynuację programu QE oraz zapowiedział, że jeśli zajdzie taka potrzeba, działania stymulacyjne zostaną rozszerzone.
Zarówno giełdy krajów zachodnioeuropejskich, jak i Polska GPW zakończyły tydzień ze stratą. Głównym powodem gorszych nastrojów inwestorów był brak widocznej poprawy w walce z pandemią, a także wprowadzanie kolejnych lockdownów w części krajów, np. Francji oraz przedłużanie tych, które już trwają. W minionym tygodniu WIG stracił niemal 1%, a WIG20 spadł o 1,66%, co obniżyło jeszcze jego wynik od początku roku, który wynosi -1,6%.

W piątek GUS opublikował dane z polskiego rynku pracy, które okazały się dosyć pozytywne, ponieważ przeciętne zatrudnienie spadło jedynie o 1% r/r, a przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 6,6% w ujęciu rocznym.

W bieżącym tygodniu najważniejszymi wydarzeniami mającymi wpływ na rynki będą: posiedzenie FED, rozpoczęcie Światowego Forum Ekonomicznego, które zwykle miało miejsce w Davos, a w tym roku odbędzie się online oraz aktualizacja prognoz globalnego PKB przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Rezerwa Federalna zbierze się we wtorek na pierwszym posiedzeniu w tym roku, a decyzja w sprawie dalszej polityki monetarnej zapadnie w środę. Również w tym tygodniu możemy spodziewać się publikacji danych dotyczących PKB Polski za 2020. Bez wątpienia będzie to najniższy wskaźnik od ponad 20 lat.

Departament Zarządzania i Analiz
SUPERFUND TFI S.A.