Obniżka stóp procentowych w Polsce? Dobre dane z wysp

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Eryk Łon, członek Rady Polityki Pieniężnej, przedstawił wizję obniżki stóp procentowych. Jest ona dyskusyjna, ale pamiętajmy, że to osoba mająca głos na posiedzeniach. Dobre dane z brytyjskiego rynku pracy.

Stopy procentowe w dół

W wywiadzie dla PAP Biznes członek Rady Polityki Pieniężnej Eryk Łon prezentował koncepcję rychłej obniżki stóp procentowych w Polsce i to aż o 0,5%. Jest to teoria odważna, mająca za sobą kilka poważnych argumentów. Po pierwsze złoty jest obecnie relatywnie mocny. Względem euro znajdujemy się obecnie w okolicach 25% drogi od minimum do maksimum rocznego. Z drugiej strony warto wydłużyć horyzont by zobaczyć, że nie jest to najtrafniej dobrany okres. W perspektywie zarówno 3 jak i 5 letniej obecny poziom jest po prostu średni. W związku z czym argument ten mocno traci na znaczeniu. Podobnie względem dolara. Ostatnie miesiące to faktycznie znaczne osłabienie amerykańskiej waluty, ale warto spojrzeć jak dolar kosztował jeszcze kilka lat temu. Poziom 3,55 zł to naprawdę nie jest nisko. W kontekście takiej zmiany warto również zwrócić uwagę, na standardowe wartości zmian stóp procentowych. Znacznie bardziej prawdopodobny jeżeli już jest ruch o 0,25%

Dane z Wielkiej Brytanii

Dzisiaj o 10:30 poznaliśmy serię odczytów z wysp. Bezrobocie wbrew oczekiwaniom analityków spadło z 4,4% do 4,3%. Wolniej co prawda rosną również wynagrodzenia, o 2,1% zamiast 2,2%, co przy połączeniu z osłabiającym się funtem powoduje, że Brytyjczyków stać na proporcjonalnie jeszcze mniej. Równolegle ze spadkiem bezrobocia spadła również liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. To drugi dzień z rzędu dobrych danych z wysp. Wczoraj po danych o inflacji funt wyskoczył w okolicach 4,67 zł na 4,74 zł. Dzisiejsze dane zostały przyjęte w miarę neutralnie a funt znajduje się tuż poniżej 4,73 zł. Warto zwrócić uwagę, że to najwyższe poziomy funta od początku sierpnia.

Dzisiaj w danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 14:00 – Polska – bilans płatniczy,
  • 14:30 – USA – inflacja producencka,
  • 16:30 – USA – tygodniowa zmiana zapasów paliw.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl