Oszczędzamy energię elektryczną. Jakie urządzenia wybierać?

11

Rachunki za energię elektryczną potrafią nieraz nas niemiło zaskoczyć. Istnieje jednak kilka sposobów, które pomogą nam obniżyć opłaty. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wystarczy jedynie zmiana niektórych nawyków i przyzwyczajeń, aby zaoszczędzić w dłuższej perspektywie nawet kilkaset złotych. Bardzo ważną rolę odgrywa także wybór sprzętu RTV i AGD. Decydując się na zakup odpowiednich urządzeń pomagamy również zadbać o środowisko naturalne.

Najwięcej prądu w domu zużywają urządzenia o dużych mocach znamionowych, czyli minimalnej wartości, przy której sprzęt pracuje właściwie oraz zgodnie z ustalonymi normami. Należą do nich lodówka, pralka, zmywarka, odkurzacz, czajnik elektryczny, kuchenka mikrofalowa, a nawet suszarka. Przy zakupie tych urządzeń trzeba szczególną uwagę zwrócić na parametry na etykietach danych produktów. W tym roku w Polsce w życie weszły przepisy nakładające na producentów AGD i RTV obowiązek informowania o efektywności energetycznej wszystkich sprzedawanych sprzętów.

Dobrze jest zainwestować w urządzenia o wyższej klasie energetycznej, ponieważ zakup bardzo szybko się zwróci ze względu na tańsze koszty eksploatacji. Klasa efektywności energetycznej informuje o energooszczędności danego urządzenia. Sygnowane są kolejnymi literami alfabetu – A+++ oznacza najmniejsze, a G największe zużycie prądu. Dodatkowo, na etykiecie znajduje się informacja o kilowatogodzinach. Najlepiej wybrać te urządzenie, które na rok ma ich najmniej.

Wybieramy AGD

Najwięcej energii, nawet około 30% w każdym domu pobiera lodówka, ponieważ jest stale włączona. Najlepiej jest zainwestować w chłodziarko-zamrażarkę klasy A+++. Warto również sprawdzić czy wybrane urządzenie posiada funkcje automatycznego usuwania szronu i wilgotności, ponieważ oszronione ścianki tracą nawet 20% energii na utrzymanie odpowiedniej temperatury. Istotna jest także funkcja automatycznego podnoszenia temperatury podczas dłuższej nieobecności czy kontroli otwartych drzwi.

W przypadku pralki istotne jest porównanie wskaźników zużycia energii na jeden cykl prania. Gdy mamy go dużo, ponieważ mieszkamy z dziećmi, warto wybrać urządzenie o większym załadunku (6-10 kilogramów). Pralki posiadają także funkcje oszczędzania energii poprzez specjalne programy, jak np. pranie połowy wsadu czy pranie za pomocą pary, co zmniejsza ilość potrzebnej energii nawet o 21%.

Wbrew pozorom zmywarka zużywa o wiele mniej wody niż tradycyjne zmywanie. W czasie, w którym męczymy się z brudnymi naczyniami, kilka kompletów może zostać już umytych. Najlepsze są zmywarki wyposażone w zaawansowane funkcje, takie jak zmywanie połowy wsadu, program automatyczny, wymiennik ciepła czy skrócenie cyklu suszenia, które pozwala zaoszczędzić nawet 30% energii.

 • margaret

  Zamiast przejmować się czy kupujemy sprzęt z podwójną szybą czy potrójną, by zaoszędzić prąd i płacić mniej to lepiej wybrać odpowiednią ofertę u sprzedawcy energii i w ten sposób zaoszczędzić. Ja np. korzystam z gwarancji stalej ceny u novum – dzięki temu mało mnie obchodzi co ile zuzywa prądu, bo place zawsze tyle samo.

 • Marcin

  A jak długo jesteś już ich klientem i czy oszczędności są odczuwalne, czy tylko zadowala Ciebie gwarancja ceny?

 • romek

  Fajnie wiedzieć że novum jest w stanie zapewnić dobrą gwarancję ceny , sam zastanawiam się nad zmianą

 • margaret

  Marcin jestem u nich od roku. Gwarancja stałej ceny jest szczególnie fajną opcją jak masz duże zużycie – u mnie przy 5 osobowej rodzinie w pewnym momencie przestałam kontrolować zużycie prądu i rachunki przychodziły horrendalne – teraz mam stałą cenę, która jest tak o ok. 30 zł niższa niż u poprzedniego sprzedawcy

 • Lena_He

  margaret mogłabyś mi jeszcze napisać, jak wyglądała kwestia przejścia do nich? czy pomagają załatwiać formalności, czy samemu trzeba sobie to wszystko zorganizować?

 • margaret

  Wszelkie wątpliwości szybko wyjaśniali – w ogóle mają bardzo fajną obsługę klienta, dzwoniąc nie czekasz przy jakiejś tandetnej muzyczce 30 minut tylko od razu można się dodzwonić. Sam proces jest bardzo prosty – spędziłam na tym góra pół godziny, bo wszystkie potrzebne papiery mi przygotowali

 • Lena_He

  Skoro to takie proste to chyba trzeba w końcu zdecydować się. Jak można mniej płacić to czemu z tego nie skorzystać, a faktycznie novum ma fajne opinie

 • Bonek

  własnie , ja tak samo chce mniej płacić, nie rozmawiałem jeszcze z przestawicielami bo zawsze się ich obawiam

 • igor

  mi się wydaje ze nie masz co się obawiać , bo w praktyce wychodzi zawsze pozytywnie, trzeba porostu myśleć przy wypełnianiu i podpisywaniu umowy

 • Lena_He

  ja już jestem po spotkaniu. Rewelacja! Miły przedstawiciel, który odpowiedział na każde moje pytanie. No i nie pospieszał przy podpisywaniu umowy.

 • maciek

  Trzeba wybierać wśród najlepszych ofert , trzeba zwrócić uwagę na zapisy na dole każdej umowy