Pierwsze kroki przy kupowaniu akcji. Jak zacząć na tym zarabiać?

forex giełda (2)

Dla wielu osób świat akcji, inwestycji, brokerów i giełdy jest prawdziwym horrorem, do którego nie warto się zbliżać, bo można stracić pieniądze. W praktyce jednak zarabianie w ten sposób jest możliwe, wystarczy jedynie odpowiednio się do tego przygotować i trzymać rękę na pulsie.

Kupowanie akcji nie jest skomplikowane, choć przez lata narosło wokół tego sposobu zarabiania pieniędzy wiele legend, które nie pokrywają się z rzeczywistością. Wcale nie trzeba od razu poświęcać całego swojego majątku i wielu nocy wolnych od snu, by stać się inwestorem.

Jak rozpocząć przygodę z giełdą i kupić swoje pierwsze akcje?

Przygodę z inwestowaniem na giełdzie rozpocząć można za pośrednictwem wielu stron internetowych. Na Kup Akcje przygotowany został kompletny pakiet informacji, poradników i narzędzi, które będą nieocenioną pomocą dla każdego (zarówno początkującego, jak i doświadczonego) inwestora.

Oprócz kursów udziałów najpopularniejszych oraz mniej znanych firm, na użytkownika czeka tam również porównywarka serwisów oferujących kupno akcji, czyli tzw. maklerów giełdowych. Za pośrednictwem Kup Akcje można zostać do nich bezpośrednio przekierowanym, wraz z wyczerpującym wyjaśnieniem ich wszystkich mocnych oraz słabych stron.

By rozpocząć zakup akcji, konieczne jest jedynie zarejestrowanie się, zgodne z przepisami KYC. Aby to zrobić, należy mieć ukończone 18 lat, co potwierdzić należy przedstawieniem dowodu osobistego. Następnie swoje wirtualne konto zasila się pieniędzmi za pomocą bankowości online, po czym można rozpocząć swoją wielką przygodę z grą na giełdzie i poszukiwaniem akcji, które dają szansę na zarobienie największych pieniędzy.

Co zrobić, żeby zacząć zarabiać na kupowaniu akcji?

Kup Akcje w maksymalny sposób ułatwia proces gry na giełdzie, tłumacząc jednocześnie inwestorowi, na czym polega zarabianie realnych pieniędzy na kupnie i sprzedaży akcji. Drogi prowadzące do zobaczenia większych kwot na naszym koncie są dwie:

  • Zyski kapitałowe;

Określenia powszechnie znane i kojarzone. Niewiele osób jednak wie, co dokładnie znaczą i w jaki sposób wykorzystać je do zarabiania pieniędzy.

W przypadku pierwszej opcji jest to nic innego, jak tylko kupowanie akcji po niższej cenie, a sprzedawanie, gdy stawka wzrośnie. Różnica jest naszym realnym zyskiem. Takie działania są możliwe wtedy, gdy wartość kupionych akcji wzrośnie w czasie i zdążymy w odpowiednim momencie je sprzedać, zanim ich cena znów spadnie.

Jest to też szczególna szansa dla inwestorów długoterminowych, cechujących się wyjątkową cierpliwością. Mimo wzrostów i spadków, giełda po jakimś czasie zawsze się stabilizuje, co przełożyć się może na realne zyski, jeśli pułap się zwiększy. Pamiętać należy jedynie o tym, że realnie zaczyna się zarabiać dopiero w momencie sprzedaży akcji, a nie podczas obserwowania wzrostów.

Drugą, nieco bardziej skomplikowaną metodą zarabiania na kupowaniu akcji, jest dywidenda. To forma, zgodnie z którą niektóre spółki – zwykle dwa razy w roku – wypłacają swoje zyski. Inwestując w firmę, która praktykuje ten zwyczaj, dywidendy traktuje się jako regularne wpłaty. Porównać je można do odsetek, które generowane są na bankowych kontach depozytowych, po ulokowaniu na nich środków inwestycyjnych.

Należy pamiętać jednak, że nie każda firma wypłaca dywidendy. Często nie decydują się na to spółki, które na rynku pojawiły się stosunkowo niedawno. W tym przypadku przedsiębiorcy często nadwyżki wolą zatrzymywać „dla siebie”, traktując je jako inwestycje w swój dalszy rozwój i nowe projekty.

Zachowaj ostrożność i podejmuj przemyślane decyzje

Akcje, czyli tzw. udziały, mogą przynieść zyski, ale tylko w przypadku odpowiedzialnego zarządzania nimi. Początkujący i przyszli inwestorzy, którzy dopiero planują pierwsze zakupy, powinni dokładnie zapoznać się z tym sektorem rynku i dowiedzieć na jego temat jak najwięcej.

Warto w tym przypadku skorzystać ze stron oferujących kompleksowe poradniki oraz wiadomości z rynku akcji. Z ich pomocą poznać można zarówno używane w branży pojęcia, jak i strategie inwestycyjne, sposoby rozwiązywania problemów, czy narzędzia, które ułatwiają podejmowanie zyskownych decyzji.

Każdy rynek działa też wokół pewnych zasad. Choć wydawać by się mogło, że ceny akcji powinny rosnąć wraz z rozwojem firmy, to zazwyczaj wpływ na nie mają również czynniki zewnętrzne. Ich wartości zmieniać może np. kwestia popularności wśród inwestorów, wydarzenia na świecie, kursy walut i wiele innych. Dlatego tak ważne jest trzymanie ręki na pulsie i śledzenie najnowszych wiadomości dotyczących sektorów działalności firm, w które inwestujemy.

Przed zakupem akcji warto też dokładnie przemyśleć swoje cele, możliwości finansowe, gotowość na ewentualne ryzyko oraz zdać sobie sprawę z konieczności zachowania ostrożności. Inaczej będą wyglądały przygotowania gracza długoterminowy (np. co najmniej 5-letnie inwestowanie w akcje), a w inny sposób będą to robili zwolennicy „szybkich strzałów”.

Na początku zastanowić się należy również nad kwotami, które jesteśmy w stanie przeznaczyć pod inwestycje. Najlepiej ustalić je na takim poziomie, by nie wpływało to na nasze życie codzienne – szczególnie w przypadku inwestycji amatorskich i „dla zabawy”. Wybór firmy też nie powinien być przypadkowy – poznaj historię jej akcji, plan rozwoju, opinie ekspertów, a nawet produkty, które produkują. Wszystko to może zmniejszyć ryzyko straty zainwestowanych pieniędzy i przełożyć się na czysty zysk.