PO pomaga frankowcom. Ryzyko podzielone na pół, ale zapłacimy wszyscy

6

Od czasu decyzji SNB obserwowaliśmy prawdziwy festiwal propozycji i obietnic dotyczących rozwiązań dla frankowców. Najbardziej populistyczne zakładały przewalutowanie kredytów po kursie z dnia zaciągnięcia zobowiązania czy dopłaty rządowe dla spłacających kredyty w walutach. Przeciwko takim propozycjom stanowczo protestowali kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyty w złotówkach i od początku płacili wyższe raty. Zarzucali, że to z ich pieniędzy pośrednio finansowane będą dopłaty do kredytów.

Obecna propozycja rządu Platformy Obywatelskiej to w praktyce propozycja przedstawiona w lutym przez szefa Komisji Nadzoru Finansowego Andrzeja Jakubiaka. Zakłada ona podział ryzyka na pół między frankowiczów i banki. Jeśli klient zdecyduje się na przewalutowanie, to bank będzie musiał policzyć ile kosztowałby taki sam kredyt zaciągnięty w złotówkach. Różnica zostanie podzielona na pół, z czego jedna połowa zostanie umorzona, a drugą trzeba będzie spłacić. Podczas konferencji pani poseł Skowrońska powiedziała, że z takiej propozycji będą mogły skorzystać osoby posiadające jedno mieszkanie, czyli automatycznie zostaną wykluczeni inwestorzy, którzy zaciągali kredyty pod inwestycje np. pod wynajem. Będzie też obowiązywało ograniczenie dotyczące powierzchni kredytowanej nieruchomości. W przypadku mieszkań powierzchnia nie może przekraczać 75 mkw., a w przypadku domów 100 mkw. To obostrzenie nie będzie dotyczyło rodzin z co najmniej trójką dzieci.

Posłowie PO szacują, że koszt takiej operacji dla banków wyniesie około 9-9,5 mld zł. Będzie to kolejne obciążenie nałożone na banki.

Przypomnijmy, że posłowie PiS proponują też obłożenie sektora dodatkowym podatkiem. Dodatkowo banki płacą od tego roku wyższe składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny i zarabiają mniej na opłatach interchange. Niestety banki reagują w takich sytuacjach dość przewidywalnie – podnoszą opłaty i prowizje wszystkim klientom. W dłuższej perspektywie może to oznaczać, że kredyty, karty i konta będą jeszcze droższe.

A co z kredytami złotowymi?

Tekst jest komentarzem do informacji http://www.bankier.pl/wiadomosc/PO-przedstawia-propozycje-dla-frankowiczow-7269353.html

Czytaj również:  Mikro- i małe firmy mogą ubiegać się o pożyczki na innowacje. ARP oferuje im do 2 mln zł

autor: Wojciech Boczoń

 • Gratuluję

  Zły jest bank, bo dał kredyt. Myślenie absurdalne. Wiele osób wzięło kredyty na granicy możliwości i teraz to one cierpią najbardziej. Może trzeba było wziąć mniejszy kredyt, może nie brać w ogóle. Bank nie będzie nas chronił przed naiwnym myśleniem.

 • Franka

  Kto chciał mieć tani kredyt brał we frankach olewając polską walutę. Jak trwoga do pomoc od państwa.

 • Powodzenia

  Publiczne pieniądze nalezą do obywateli. Ja kredytu nie wziąłem i nie mam zamiaru płacić za błędy innych. Tyle w temacie. Kto decyduje ten ponosi konsekwencje

 • Jan

  Czegoś nie rozumiem. Frankowicze chcą pomocy ? Tylko poco ? Trzeba być odpowiedzialnym za swoje decyzje nie szukać winnych.

 • Po

  Wyborcza obietnica, do tego niezgodna z konstytucja.

 • Ej

  hmm.. jak przewalutować PLN na PLN? Według jakiego kursu?