Czy Polacy popierają projekt ustawy zakazujący handlu w niedzielę?

0

Zdania są podzielone i ciężko wskazać jednoznacznie, czy Polacy popierają inicjatywę. Wśród użytkowników portalu Praca.pl zauważamy delikatną przewagę przeciwników, blisko 55% nie popiera projektu ustawy, głos poparcia wyraziło ponad 45% respondentów.

Projekt ustawy ws. ograniczenia handlu w niedzielę zakłada, że handel ma być dozwolony w drugą i czwartą niedzielę miesiąca oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia.

Pomysłodawcy i zwolennicy tego projektu argumentują go głównie polską tradycją, według której niedziela jest dniem odpoczynku. Twierdzą również, że praca w niedzielę nie pozwala godzić życia zawodowego z rodzinnym oraz, że możliwość zatrudnienia w handlu w systemie równoważnego czasu pracy powoduje, że pracownicy nie otrzymują dodatków za pracę w niedziele.

Przeciwnicy projektu podnoszą argument ograniczania wolności i swobody decydowania o spędzaniu czasu wolnego. Martwią się również o studentów, dla których bardzo często niedziela jest jednym z dwóch dni, w których mogą dorobić, pracując najczęściej właśnie w handlu.

Trwają też dyskusje nad tym, czy zakaz (lub ograniczenie) handlu w niedzielę nie spowoduje wzrostu bezrobocia. Również w tym przypadku zdania użytkowników Praca.pl są podzielone i nie ma jednoznacznego wniosku. Mimo, że większość nie popiera zakazu, to przeważa opinia, że zakazanie handlu w niedzielę nie przyczyni się do spadku zatrudnienia – taką odpowiedź wybrało prawie 54% ankietowanych.

Zwolennicy zakazu handlu w niedzielę twierdzą, że nie będzie też żadnej redukcji etatów, a nawet powstaną nowe. Druga strona, podpierając się badaniami, alarmuje, że spadnie zatrudnienie, nie tylko w handlu, ale też w firmach produkcyjnych oraz w sektorze usługowym.

Komentarz Praca.pl:

Na Praca.pl co miesiąc publikujemy około 4 200 ogłoszeń z obszaru zawodowego sprzedaż i obsługa klienta. Sprzedawca to obecnie jeden z zawodów deficytowych na rynku pracy. Patrząc z tej perspektywy ograniczenie handlu w niedzielę może zmniejszyć nieco widoczny na dużą skalę problem z zatrudnieniem pracowników w tym obszarze. Nie sądzę, aby wpłynął na wzrost bezrobocia – komentuje Michał Filipkiewicz, ekspert rynku pracy portalu Praca.pl. Podejrzewany, że Polakom ciężko będzie się przestawić, bo przez lata przyzwyczailiśmy się do niedzielnych zakupów. Projekt zakładający, że zakupy będą możliwe w co drugą niedzielę, naszym zdaniem, spowoduje początkowo zamieszanie, ponieważ trudno będzie Polakom zorientować się czy w daną niedzielę mogą zrobić zakupy czy też nie.

Czytaj również:  Fiskus nie zwrócił VAT-u przedsiębiorcy pomimo dwóch prawomocnych wyroków sądu