Polski system podatkowy coraz mniej skomplikowany, ale nadal wymaga reform

podatki

Jak wynika z najnowszego raportu „Paying Taxes 2016”,  przygotowanego przez firmę doradczą PwC i Grupę Banku Światowego, Polska pod względem skomplikowania systemu podatkowego zajmuje obecnie 58. miejsce na świecie. Oznacza to awans o 29 pozycji w porównaniu z zestawieniem z zeszłego roku. Na pierwszym miejscu rankingu „Paying Taxes 2016” uplasował się Katar, na ostatnim 189. – Boliwia.

Wyniki raportu wskazują, że przeciętnie polski przedsiębiorca dokonuje obecnie 7 płatności podatku w ciągu roku (w poprzedniej edycji raportu 18), poświęcając na to 271 godzin rocznie (poprzednio 286). Natomiast całkowita stopa podatkowa dla Polski wynosi 40,3% (w ubiegłorocznym badaniu wskaźnik ten plasował się na poziomie 40,1%). Na tle danych dla wszystkich krajów Unii Europejskiej Polska wypada stosunkowo dobrze z liczbą rocznych płatności (średnia dla UE i EFTA to 11,5) oraz całkowitą stopą podatkową (w UE i EFTA 40,6%). Zdecydowanie słabiej wygląda jednak porównanie liczby godzin spędzonych na sprawach podatkowych – średnia dla krajów UE i EFTA to 173 godziny.

Od momentu prowadzenia raportu „Paying Taxes”, czyli od 2004 roku, polski system podatkowy sukcesywnie poprawia swoją pozycję w tym zestawieniu. W dużej mierze wiąże się to z obecnością Polski w Unii Europejskiej i koniecznością dostosowania prawa podatkowego do norm unijnych. Korzystając z najlepszych rozwiązań dostępnych w innych krajach UE powoli pokonujemy dystans dzielący nas od krajów zachodnich, ułatwiając przedsiębiorcom załatwienie spraw podatkowych. Spory awans w zestawieniu Paying Taxes zawdzięczamy m.in. wprowadzeniu na szeroką skalę elektronicznych rozliczeń z fiskusem w ramach programu e-podatki.

Podatki są konieczne, aby finansować usługi publiczne oraz rozwój. Konstrukcja systemu podatkowego może mieć wpływ na konkretne decyzje firm w zakresie płacenia podatków. Dobrą informacją jest, że gospodarki na całym świecie, w tym także i w Polsce, podejmują działania poprawiające kondycję otoczenia podatkowego. Wiąże się to jednocześnie z ułatwieniami dla biznesu oraz zrównoważonymi przychodami dla państwowych budżetów” – mówi Augusto Lopez-Claros, dyrektor w Grupie Banku Światowego.

Wyniki tegorocznego badania Paying Taxes potwierdzają, że polski system podatkowy zmienił się na lepsze. Nie możemy jednak zapominać, że nadal jest bardzo wiele do zrobienia. Na przykład jednym z wyzwań jest wprowadzenie jednego wzoru deklaracji podatku od nieruchomości, czy patrząc szerzej zmiana nastawienia – na bardziej pozytywne – administracji podatkowej do podatników. Rozwiązanie tych kwestii może zapewnić nam nie tylko awans w rankingu Paying Taxes, ale przede wszystkim może pozytywnie stymulować rozwój polskiej przedsiębiorczość, od której zależy przecież ekonomiczna przyszłość naszego kraju” – podsumowuje Tomasz Barańczyk, partner zarządzający działem prawno-podatkowym PwC.

Polski system podatkowy coraz mniej skomplikowany, ale nadal wymaga reform