Polsko-Koreańskie Forum Jądrowe – rozmowy biznesowe o współpracy w sektorze nuklearnym

0
Jae-hoon Chung KHNP 2

20 września w Warszawie odbyło się Polsko-Koreańskie Forum Jądrowe. Przedstawiciele administracji rządowej i biznesu obu państw dyskutowali na temat potencjalnej współpracy przy projektach jądrowych, zarówno w Polsce jak i zagranicą. Forum, zainicjowane przez Korea Hydro & Nuclear Power, trzeciego na świecie właściciela i operatora elektrowni jądrowych, dało możliwość zaprezentowania technologii i wymiany doświadczeń również firmom z sektorów energetyki i budownictwa z Polski i Republiki Korei.

Jae-hoon Chung KHNP 2Forum objęła swoim patronatem Ambasada Republiki Korei w Polsce. „Szczególnie od października 2013 roku, kiedy dwoje naszych prezydentów zadeklarowało partnerstwo strategiczne, Polska i Korea są zobowiązane do wspólnego poszukiwania istotnych obszarów wzajemnie korzystnej współpracy. Biorąc pod uwagę redukcję emisji CO2 jak również bezpieczeństwo energetyczne, polski rząd aktywnie planuje nowy projekt budowy elektrowni jądrowej. Jako strategiczny partner Polski, Republika Korei jest gotowa wziąć udział w projekcie polskiej elektrowni jądrowej, na zasadzie obopólnych korzyści”, powiedział Sung-Joo Choi, Ambasador Republiki Korei w Polsce.

„Realizując projekt jądrowy polski rząd od samego początku przywiązuje wagę do możliwie dużego zaangażowania krajowego przemysłu, począwszy od etapu projektowania, poprzez sam etap budowy elektrowni, jej eksploatację i serwisowanie. Najwyższe wymagania i standardy obowiązujące w sektorze jądrowym pozytywnie wpłyną na rozwój sektora energetycznego w Polsce”, powiedział Zbigniew Kubacki, Z-ca Dyrektora Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Energii.

„W realizacji projektu jądrowego upatrujemy również możliwości transferu technologii i podniesienia kompetencji, które będą mogły być wykorzystane w innych zaawansowanych branżach. Pragniemy zainteresować naszych koreańskich partnerów lokowaniem jądrowych inwestycji produkcyjnych w Polsce z perspektywą eksportu na rynki europejskie. Możemy doskonale połączyć polskie i koreańskie doświadczenie i kompetencje”, powiedział podczas wystąpienia na Forum Andrzej Sidło, Główny Specjalista w Departamencie Energii Jądrowej w Ministerstwie Energii.

Republika Korei od 2009 roku eksportuje swoje cywilne technologie jądrowe. Pierwszą umowę na realizację inwestycji zawarła ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Kontrakt objął wówczas budowę 4 bloków elektrowni jądrowej o mocy 5 600 MWe. „W latach siedemdziesiątych zakupiliśmy zagraniczne technologie jądrowe i od tego czasu nieprzerwanie inwestujemy w nie i je rozwijamy. KHNP włożyło ogrom pracy w stworzenie koreańskiego reaktora APR1400, który zakupiły ZEA. Obecnie z powodzeniem konkurujemy na rynkach międzynarodowych oferując zagranicznym partnerom nasze technologie. Właśnie na tym obszarze skupiamy nasze wysiłki. Prowadzimy rozmowy nt. budowy elektrowni jądrowych między innymi z Polską, Czechami i Arabią Saudyjską,” powiedział Jae-hoon Chung, Prezes KHNP.

Czytaj również:  Jak działali cyberprzestępcy w 2019 roku

Koreańskie firmy, takie jak KHNP, KEPCO E&C, KEPCO NF, KEPCO KPS, Doosan i Daewoo wzięły udział w Forum, aby rozmawiać z polskim biznesem. W wydarzeniu uczestniczyło również ponad 70 polskich firm zainteresowanych współpracą pomiędzy obydwoma krajami.

KHNP ma ponad 40 lat doświadczenia i jest solidnym i zaufanym dostawcą technologii nuklearnych, wspieranym przez rząd Korei. Obecnie zarządza 24 blokami jądrowymi w Republice Korei oraz buduje 5 kolejnych jednostek w kraju i 4 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Budowa bloków w ZAE postępuje zgodnie z planem, co wyróżnia inwestycję na tle innych przedsięwzięć ze szczególnie narażonej na opóźnienia branży energetycznej. Firma koncentruje się na eksporcie technologii. W listopadzie 2017 roku reaktorowi nowej generacji APR1400 KHNP przyznano certyfikat European Utility Requirements (EUR). W efekcie firma ma pełne prawo zaopatrywać rynek europejski w energię zgodnie z lokalnymi normami.

Polsko-Koreańskie Forum Jądrowe zorganizowali: firma Korea Hydro & Nuclear Power, Koreańska Agencja Promocji Handlu i Inwestycji (KOTRA) oraz Koreańskie Stowarzyszenie Jądrowe na rzecz Współpracy Międzynarodowej (KNA) we współpracy z Ministerstwem Energii RP oraz Ambasadą Korei w Polsce.