Przedsiębiorcy coraz częściej stawiają na chmurowe usługi dodatkowe

0
chmura

Aż 68% przedsiębiorców korzystających na co dzień z rozwiązań chmurowych twierdzi, że są one niezbędne w codziennej pracy. Kolejne 29% wskazuje, że są przydatne – wynika z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Onex Group. Do popularnych rozwiązań chmurowych wykorzystywanych w biznesie należy platforma Azure, która oferuje takie usługi dodatkowe jak backup danych, hosting aplikacji sieci web, maszyny wirtualne czy bazy danych SQL. Eksperci Onex Group, który od niedawna oferują te rozwiązania, wskazują, że zainteresowanie firm takimi dodatkowymi usługami, rośnie.  

–  Z roku na rok sprzedajemy coraz więcej licencji na rozwiązania chmurowe, co najlepiej pokazuje, że to narzędzie już na stałe wpisało się w biznesowy krajobraz. Przedsiębiorcy znają zalety chmury i wiedzą, jak z niej korzystać. Ta świadomość przekłada się również na większe zainteresowanie usługami dodatkowymi, które pozwalają jeszcze lepiej funkcjonować firmie – mówi Jakub Hryciuk, dyrektor zarządzający w Onex Group. – Żeby maksymalnie wykorzystać możliwości chmury, przedsiębiorcy stawiają m.in. na backup danych, który od niedawna oferujemy klientom, i już widzimy, że będzie się to popularne rozwiązanie – mówi Jakub Hryciuk.

Kopia zapasowa w chmurze to większe bezpieczeństwo i wygoda

Backup danych, czyli wykonywanie kopii zapasowych, to istotna funkcjonalność dla wszystkich przedsiębiorstw. Dzięki temu rozwiązaniu nie ma obawy, że firma utraci swoje zasoby. Jednak przechowywanie informacji na lokalnych przenośnikach przechodzi powoli do lamusa. Firmy coraz chętniej wykonują backup w chmurze. To rozwiązanie ma kilka przewag. Po pierwsze, jest to tańsza i bardziej efektywna, pod względem czasu odzyskiwania danych, opcja. Po drugie, dane w celu lepszego wykorzystania dostępnego miejsca, są kompresowane. Wreszcie po trzecie, backup w chmurze zapewnia największe bezpieczeństwo. Zarówno podczas przesyłania, jak i przechowywania danych, dane są zaszyfrowane. – Większe bezpieczeństwo to szczególnie istotna korzyść biorąc pod uwagę, że nie wszyscy przedsiębiorcy mają pełne zaufanie do rozwiązań chmurowych. Natomiast warto pamiętać, że dzięki wykorzystaniu przez Microsoft najwyższej klasy zabezpieczeń, dane w chmurze są niejednokrotnie lepiej chronione, niż przy wykorzystaniu zabezpieczeń na serwerach firmowych – mówi Tomasz Smirnow, Business Development Manager w Onex Group.

Czytaj również:  Inteligentne systemy zabezpieczeń mogą wyprzeć pracowników ochrony fizycznej. Smart mogą być już nie tylko alarmy, lecz także bramy

Strona internetowa na wyciągnięcie ręki

Internet stał się nie tylko skutecznym kanałem budowania wizerunku marki, ale pozwala również na osiągnięcie celów biznesowych firmy. Dlatego, jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2015 roku 65,4% polskich firm było obecnych w sieci i posiadało własną stronę www. Jak przedsiębiorcy tworzą własne witryny? Coraz częściej sięgają po usługę hostingu. Umożliwia ona tworzenie i wdrażanie zaawansowanych aplikacji web oraz witryn internetowych. Strona www, blog czy sklep internetowy powstają bez konieczności kupowania własnego serwera, co minimalizuje czas konfiguracji i administracji. Jak wskazują eksperci One Group, kiedy strona jest już postawiona i wisi w Internecie, warto skorzystać dodatkowo z baz danych SQL. Umożliwiają one, w łatwy i tani sposób, tworzyć i przechowywać informacje na potrzeby powstałych stron www, blogów czy sklepów internetowych.

Wirtualna obsługa sprzętu

Ostatnia chmurowa usługa, z której mogą już korzystać klienci Onex Group, to maszyna wirtualna. To tak naprawdę niekończący się zakres możliwości. Klienci o bardziej nietypowych potrzebach mogą za pomocą usługi uruchomić maszynę wirtualną o dowolnej konfiguracji i zarządzać samodzielnie przygotowanymi aplikacjami. Przewagą takich rozwiązań jest ich skalowalność. Możemy dowolnie zwiększać oraz zmniejszać moc obliczeniową i dopasować czas korzystania do naszych indywidualnych potrzeb.

Chmura się rozwija. Już teraz kiedy przedsiębiorcy znają jej podstawowe funkcje, chcą bardziej profesjonalnie podejść do wykorzystania jej atutów. Usługi dodatkowe to umożliwiają, dlatego zakładamy, że dynamika wzrostu zainteresowania rozwiązaniami takimi jak bazy danych SQL, backup danych czy maszyny wirtualne będzie rosło w tempie co najmniej 100% rocznie – podsumowuje Jakub Hryciuk.

Metodologia badania:

Dane prezentowane w materiale zostały przygotowane i opracowane na zlecenie Onex Group przez ARC Rynek i Opinia. Badanie zrealizowano na próbie 200 małych i średnich przedsiębiorców dobranej z ogólnopolskiej reprezentatywnej próby. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI na przełomie grudnia 2015 roku i stycznia 2016 roku.