Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Konrad Białas
Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.

Spór handlowy USA-Chiny i jego konsekwencje dla globalnego ożywienia zaczynają szkodzić ryzykownym aktywom. Rośnie wrażliwość inwestorów na zaskoczenia w publikacjach makro z większą uwagą przypisywaną tym negatywnym. W przyszłym tygodniu szczególnie analizowane będą indeksy nastrojów konsumentów w strefie euro i USA oraz PMI z Chin.

Przyszły tydzień: nastroje konsumentów/PCE Core z USA, polityka w Eurolandzie/Wlk. Brytanii, PMI z Chin, CAPEX z Australii, Bank Kanady

USA

W USA tydzień startuje od wtorku. Indeks nastrojów konsumentów (wt) dostarczy informacji o odporności gospodarstw domowych na ożywienie sporu handlowego. Regionalne wskaźniki koniunktury (m.in. Chicago PMI – pt) pomogą ocenić kondycję przemysłu, szczególnie po sygnałach alarmowych wysłanych przez krajowe indeksy PMI. Po drugim odczycie PKB za I kw. (czw) oczekuje się rewizji w dół. Rynek będzie też śledził odczyt PCE Core (pt), biorąc pod uwagę dyskusję Fed o przejściowym charakterze osłabienia ścieżki inflacji. Dane stanowią ryzyko dla USD, który w przeciwnym razie pozostanie bezpieczną przystanią.

Strefa euro

W strefie euro indeksy nastrojów biznesu (wt) powinny wskazać na negatywną reakcję na napięcia w globalnej polityce handlowej. Wstępne szacunki inflacji z Niemiec (pt) prawdopodobnie przyniosą spadek rocznej dynamiki cen po odjęciu sezonowego skoku cen w kwietniu (świąteczne podwyżki). Jedynym pozytywnym impulsem mogącym wesprzeć EUR może być rozczarowujący wynik eurosceptyków w wyborach do europarlamentu.
Spokojny i skrócony (święto w poniedziałek) tydzień w Wielkiej Brytanii pozwoli na ocenę sytuacji po ogłoszonej rezygnacji Theresy May ze stanowiska premier i lidera Partii Konserwatywnej. Rynek będzie śledził informacje o zgłaszanych kandydaturach do konkursu na przewodnictwo w partii z największymi szansami przyznawanymi Borisowi Johnsonowi. Z perspektywy GBP drogą po linii najmniejszego oporu jest dalsze osłabienie, gdyż wzrasta ryzyko bezumownego brexitu jako opcji wybranej przez rząd lub wymuszonej w październiku przez UE na koniec okresu negocjacyjnego.

Polska

Z Polski otrzymamy dane o kwietniowej stopie bezrobocia (pon) oraz szczegółowe dane o PKB za I kw. (pt), ale w obu przypadkach jest mało prawdopodobne, abyśmy zobaczyli reakcję złotego. Rozliczenia na koniec miesiąca mogą mieć większe znaczenie dla zmienności i jeśli sentyment rynkowy nie ulegnie istotnemu pogorszeniu, możemy zobaczyć umocnienie złotego po bezowocnych próbach jego osłabienia w połowie maja.
W Chinach PMI dla przemysłu i usług (pt) rzucą więcej światła na siłę odbicia aktywności biznesowej, gdyż kwietniowe dane nie potwierdziły kontynuacji odbicia ożywienia po marcu. Zaognienie sporu handlowego z USA zapewne zaszkodzi nowym zamówieniom i przyszłym oczekiwaniom firm. Ryzykiem jest, że wskaźnik dla przemysłu powróci pod 50 pkt., świadczą co kurczeniu się sektora, ale paradoksalnie rynek może to odczytać jako dobrą wiadomość implikującą reakcję władz w Pekinie.

Australia

W Australii czeka nas spokojny tydzień z drugorzędnymi danymi o pozwoleniach na budowę i planowanymi wydatkami inwestycyjnymi przedsiębiorstw (czw). Rynek nieruchomości pozostaje w trajektorii spadkowej, a dane o CAPEX będą ważnym barometrem nastrojów przedsiębiorstw. Dane nie pomogą wiele AUD, który pozostaje pod presją oczekiwań obniżki stóp procentowych na następnym posiedzeniu RBA.

Kanada

W Kanadzie posiedzenie banku centralnego (śr) oraz dane o PKB (pt) będą w centrum uwagi. Gospodarka Kanady nie jest niewrażliwa na wpływ czynników zewnętrznych, jednak imponująco silna postawa rynku pracy oferuje tarczę ochronną. Pierwszy kwartał powinien przynieść przyspieszenie wzrostu gospodarczego, po części przez niski punkt odniesienia w postaci słabego IV kw. ub.r. Bank Kanady ostatnim razem w kwietniu przeszedł do neutralnego nastawienia i na najbliższym posiedzeniu powinien utrzymać stanowisko wait-nad-see. Szczególnie, że w ostatnich miesiącach inflacja zakotwiczyła się blisko środka przedziału celu 1-3 proc. Rynek nie oczekuje niczego przełomowego po decyzji BoC i CAD powinien kontynuować ruch w trendzie bocznym.

Konrad Białas
Dom Maklerski TMS Brokers S.A.