Przygotuj się na przyszły tydzień 02.06.2017

0

Poniedziałkowa sesja powinna minąć spokojnie, ponieważ w niektórych państwach banki będą pozamykane. W ten sam dzień napłynął pierwsze, ważniejsze dane zza oceanu – PMI dla usług. We wtorek poznamy stopy procentowe w Australii, które na chwile obecną powinny pozostać bez zmian. W środę zostanie opublikowany wzrost australijskiego oraz europejskiego produktu krajowego brutto. Z kolei czwartkowe dane zostaną zdominowane przez wyboru do brytyjskiego parlamentu, w tle pozostanie konferencja EBC. W ostatni dzień sesji dane napłynął z Kanady, Chin oraz Wielkiej Brytanii.

Najistotniejsze dane makroekonomiczne dla Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Strefy Euro, Nowej Zelandii, Japonii, Wielkiej Brytanii

Najistotniejsze dane makroekonomiczne dla Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Strefy Euro, Nowej Zelandii, Japonii, Wielkiej Brytanii

Źródło: Admiral Markets

Australia – stopy procentowe i wzrost gospodarczy

We wtorek o godzinie 6:30 poznamy najnowszy koszt pieniądza w Australii. Konsensus rynkowy nie oczekuje żadnej zmiany na przestrzeni najbliższych kilku miesięcy. Z biegiem czasu prawdopodobieństwo to powinno się zmienić.

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w Australii

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w Australii

Źródło: Bloomberg

Ostatnia wyprzedaż metali przemysłowych negatywnie powinna wpływać na notowania australijskiej waluty. Jeżeli spadki surowców pogłębiłyby się, to w dłuższym terminie doszłoby do spowolnienia gospodarczego w Australii. Aczkolwiek na chwile obecną nie musimy się tego obawiać.

Europa – stopy procentowe i wzrost gospodarczy

Na przestrzeni kilku ostatnich tygodni inwestorzy zaczęli spoglądać w stronę EBC z nadzieją, że znajdą tam informację o szybszym temperowaniu QE. Niestety, po opublikowanej inflacji 31 maja ze Strefy Euro Mario Draghi, szef europejskiego banku centralnego otrzymał kolejny powód, który pozwoli mu utrzymać obecną politykę monetarną bez zmian. Inflacja w maju rozminęła się z konsensusem ekonomistów.

Inflacja w Strefie Euro

Inflacja w Strefie Euro

Źródło: Bloomberg

Inflacja w maju wyniosła 1.4 procenta, najgorszy odczyt w tym roku. Dla przypomnienia, miesiąc wcześniej wyniosła 1.9 procenta. Z kolei inflacja bazowa wyniosła 0.9 procenta, również mniej niż spodziewał się tego konsensus rynkowy.

Czytaj również:  Oczekiwany gołębi EBC powinien osłabić kurs euro do dolara i złotego względem obydwu tych walut

Reasumując, gorsze dane inflacyjne powinny negatywnie wpłynąć na euro, ponieważ będą jednoznaczne z pozostawieniem obecnej polityki monetarnej na obecnym poziomie

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w Strefie Euro

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w Strefie Euro

Źródło: Bloomberg

Inwestorzy nie spodziewają się zmiany stóp procentowych, możemy nie zobaczyć żadnej podwyżki w tym roku. Zatem czwartkowa konferencja ECB powinna minąć spokojnie, zostaniemy poinformowani o tym co zawsze „wymagana jest większa ilość informacji”.

Niemniej jednak należy zauważyć, że na połowę 2018 roku rynek z 44 procentowym prawdopodobieństwem wycenia podwyżkę stóp procentowych. Jest to bardzo pozytywny sygnał, ponieważ zmiana nastawienia będzie jednoznaczna z długoterminowym trendem wzrostowym lub spadkowym. Gdybyśmy zobaczyli dalszy spadek inflacji, to euro powinno być wyprzedawane. W drugim przypadku powinniśmy widzieć ruch na północ.

Czwartek – wybory parlamentarne w UK