Przygotuj się na przyszły tydzień 10.03.2017

0

Przyszły tydzień na rynkach zapowiada się tak samo interesująco jak poprzedni, tyle, że zamiast EBC mamy FED. Pierwsze, ważniejsze dane zostaną opublikowane w nocy z poniedziałku na wtorek, poznamy wówczas australijską koniunkturę w przemyśle.

Najistotniejsze dane makroekonomiczne dla Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Strefy Euro, Nowej Zelandii, Japonii

Najistotniejsze dane makroekonomiczne dla Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Strefy Euro, Nowej Zelandii, Japonii

Źródło: Admiral Markets

Kalendarz jest pełen publikacji, ale inwestorzy z niecierpliwością czekają na środę, ale nie powinniśmy być zaskoczeni decyzją Rezerwy Federalnej.

Środa- Stany Zjednoczone

Publikacją dnia, a zarówno całego tygodnia będą stopy procentowe ustalane przez Rezerwę Federalną. Niemniej jednak nie możemy pominąć środowej publikacji dotyczącej inflacji, na której każdemu teraz zależy. Ale… to było wcześniej. Teraz każdy będzie próbował ją… Zatrzymać! Tak jest, inflacja powróciła i w niektórych przypadkach przewyższyła już cel inflacyjny banku. Dlatego też, czym wyższa inflacja, tym możemy spodziewać się szybszego zacieśniania monetarnego.

Inflacja CPI R/R – Stany Zjednoczone

USA inflacja CPI

Źródło: Bloomberg

Dane o inflacji zostaną opublikowane w środę o godzinie 13:30. Jeżeli opublikowany wynik będzie powyżej ostatniej wartości, to możemy spodziewać się coraz bardziej jastrzębiego wydźwięku amerykańskich władz monetarnych.

Przechodząc do jastrzębiego wydźwięku Rezerwy Federalnej, o godzinie 19:00 poznamy decyzje FOMC w sprawie stóp procentowych oraz najnowsze projekcje makroekonomiczne, a 30 minut później odbędzie się konferencja z udziałem Janet Yellen.

Na chwile obecną nie powinniśmy być zaskoczeni, po ostatnich wypowiedziach członków Rezerwy Federalnej inwestorzy są pewni, że koszt pieniądza zostanie podniesiony.

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych

FED prawdopodobieństwo podwyzki

Źródło: Bloomberg

Reasumując, w najbliższą środę FED podniesie stopy procentowe, jeżeli tego nie zrobi, to na rynku zapanuje bardzo duża zmienność. Co więcej, rynek powoli zaczął wyceniać kolejną (oprócz marcowej) podwyżkę stóp procentowych, do której teoretycznie ma dojść na czerwcowym posiedzeniu. Prawdopodobieństwo takiego rozwoju wydarzeń wynosi 51 procent.

Czytaj również:  Nowy miesiąc, reszta bez zmian

Czwartek – Japonia

Dzień po Rezerwie Federalnej czeka nas decyzja Banku Japonii oraz Szwajcarskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych. W obydwu przypadkach rynek nie wywiera presji na banku centralnym, zatem konsensus rynkowy nie przewiduje jakichkolwiek zmian co do prowadzenia polityki monetarnej.

Rynki do obserwacji

Jednym z ciekawszych rynków do obserwacji jest para walutowa USD/PLN. Polski Złoty powinien być w dalszym ciągu wspierany przez wszystkie czynniki, które zostały opisane w technicznym przeglądzie rynków.

USD/PLN, interwał dzienny

Źródło: Admiral Markets

Na wykresie dziennym strefa 4.09-4.12 nie została pokonana. Każdy atak byków kończy się niepowodzeniem. Powodów do utrzymania obecnej strefy oraz kontynuacji umacniania się PLN-a względem USD jest kilka. Po pierwsze sezonowość, Od 2002 roku para walutowa USD/PLN w marcu cechowała się większymi spadkami niż wzrostami. Średni spadek dla tego miesiąca z ostatnich 15 lat wyniósł 0.26 proc. Co więcej, podobną sytuację mieliśmy w kwietniu, ale skala spadków była o wiele większa i oscylowała w okolicy 1.48 proc.