Przygotuj się na przyszły tydzień 14.07.2017

0

W przyszłym tygodniu najważniejszym wydarzeniem będzie konferencja prasowa EBC , która odbędzie się 20 lipca o godzinie 13:30. Dlaczego jest taka ważna? Odpowiedź jest prosta, banki centralne zmieniły swoją retorykę odnośnie przyszłej polityki monetarnej. Jastrzębia konferencja umocniłaby euro, gołębia – przeciwnie. Brak wzmianki o redukcji programu QE lub o podwyżce stóp procentowych byłoby jednoznaczne z konferencją gołębią.

Oprócz konferencji ECB należy wyczekiwać publikacji makroekonomicznych z Australii. We wtorek poznamy protokół z posiedzenia RBA dot. polityki monetarnej, natomiast dzień później o godzinie 2:30 zostaną podane dane z rynku pracy. Ostatnią informacją godną zainteresowania jest brytyjska inflacja.

Najistotniejsze dane makroekonomiczne dla Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Strefy Euro, Nowej Zelandii, Japonii, Wielkiej Brytanii

Najistotniejsze dane makroekonomiczne dla Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Strefy Euro, Nowej Zelandii, Japonii, Wielkiej Brytanii

Źródło: Admiral Markets

GBP – inflacja

Tak jest, po raz kolejny na okładce brytyjska inflacja. Dlaczego jest to takie ważne? Po kilku latach niskiej inflacji w naród brytyjski uderzyła ze zdwojoną siłą. Z ostatnich ankiet przeprowadzonych wśród brytyjskich konsumentów wynika, że rosnące ceny stają się powoli niewygodne i zaskakujące.

Źródło: Admiral Markets

Na domiar złego, inflacja z poziomu 0 proc. wskoczyła na 3 proc. Dalszy wzrost inflacji powinien napędzić spekulację odnośnie podwyżki stóp procentowych i zobaczylibyśmy mocniejszy trend wzrostowy.

ECB – kontynuacja QE?

Ankieta przeprowadzona przez Reutersa nie sugeruje żadnej zmiany w prowadzonej polityki monetarnej, większość ekonomistów spodziewa się zmiany dopiero we wrześniu.

Źródło: Reuters Pools

Co z tego wszystkiego wynika?

Wygaszenie programu QE definitywnie zakończy dalszą spekulację o trendzie spadkowym na euro. Możemy także zapomnieć o kontynuacji umacniania się dolara amerykańskiego na szerokim rynku.

Instrumenty do obserwacji

Jednym z ciekawszych instrumentów do obserwacji w przyszłym tygodniu jest para walutowa AUD/NZD, która prawdopodobnie znajdzie się w dłuższym trendzie wzrostowym.

Notowania AUD/NZD, interwał dzienny

Źródło: Admiral Markets

Na wykresie dziennym zostało przebite wsparcie 1.051-1.055. Po mocnym wybiciu strona kupująca zmierza w stronę krótkoterminowego wsparcia 1.062. Byki powinny bez większego problemu sforsować wspomniane wsparcie i podążyć w kierunku poziomu 1.07.

Czytaj również:  Siła wszystkich strachów dla rynków wschodzących. Nowa rotacja aktywów

Argumentem przemawiającym za kontynuacją ostatnich wzrostów jest spread 10 letnich obligacji australijskich i nowozelandzkich.

Argumentem przemawiającym za kontynuacją ostatnich wzrostów jest spread 10 letnich obligacji australijskich i nowozelandzkich.

Źródło: Bloomberg

Na powyższym wykresie zobrazowano spread 10 letnich obligacji australijskich i nowozelandzkich (linia żółta) na tle pary walutowej AUD/NZD. Jak widać, wyprzedaż AUD na rzecz NZD zaszła za daleko.

Mateusz Groszek
Analityk Rynków Finansowych