Przygotuj się na przyszły tydzień 19.05.2017

1

W przyszłym tygodniu czeka nas sporo informacji, pierwsza przyjdzie zza oceanu, informacja o sprzedaży nowych domów. W środę poznamy stopy procentowe w Kanadzie oraz protokół z posiedzenia FOMC, który trochę się już zdezaktualizował. Poznamy również wstępny odczyt wzrostu gospodarczego w Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych.

Najistotniejsze dane makroekonomiczne dla Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Strefy Euro, Nowej Zelandii, Japonii, Wielkiej Brytanii

Najistotniejsze dane makroekonomiczne dla Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Strefy Euro, Nowej Zelandii, Japonii, Wielkiej Brytanii

Źródło: Admiral Markets

Stany Zjednoczone – Sprzedaż nowych domów oraz protokół z posiedzenia FOMC

Po wzroście stóp procentowych sprzedaż domów w Stanach Zjednoczonych powinna wyhamować. Rynek nieruchomości uzależniony jest od dostępu do taniego kredytu. Widać to chociażby po spadku wniosków o kredyt hipoteczny.

Wnioski o kredyt hipoteczny

Wnioski o kredyt hipoteczny

 

Źródło: Admiral Markets

Spowolnienie na rynku nieruchomości powinno zatrzymać w czasie kolejne podwyżki stóp procentowych. Sprzedaż nowych domów w USA zostanie opublikowana we wtorek o godzinie 16:00. Pamiętajmy również, że podwyżki stóp procentowych negatywnie oddziałują na cenę nieruchomości, ponieważ zawęża grono potencjalnych klientów. Niemniej jednak Rezerwa Federalna zaplanowała kolejną podwyżkę kosztu pieniądza.

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA

Niemniej jednak Rezerwa Federalna zaplanowała kolejną podwyżkę stóp procentowych.

Źródło: Bloomberg

Kolejna podwyżka kosztu pieniądza o 25 punktów bazowych została zaplanowana na 14 czerwca, rynek wycenia takie posunięcie z 90 procentowym prawdopodobieństwem. Z kolei protokół z ostatniego posiedzenia FOMC zostanie opublikowany 24 maja o godzinie 20:00. Czy jest się czego obawiać? Rynek już zdyskontował przyszłą podwyżkę stóp procentowych, jedynie bardziej gołębi protokół mógłby doprowadzić do dużego ruchu na dolarze amerykańskim.

Dolar Kanadyjski – decyzja w sprawie stóp procentowych

W środę 24 maja o godzinie 16:00 poznamy koszt pieniądza w Kanadzie. Na dzień dzisiejszy rynek nie widzi miejsca na ich obniżenie czy też podwyższenie.

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w Kanadzie

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w Kanadzie

Źródło: Admiral Markets

Dolar kanadyjski będzie uzależniony od działania banku centralnego w sprawie ograniczenia wzrostu cen nieruchomości, o czym pisaliśmy tydzień temu.

Czytaj również:  Firmy płacą coraz większe odszkodowania za korzystanie z nielegalnego oprogramowania. Naraża ich to również na cyberataki

Instrumenty do obserwacji

W nadchodzących miesiącach warto obserwować cenę 10-letnich obligacji amerykańskich. Wzrost ceny obligacji powoduje spadek jej rentowności. Teoretycznie, podwyżki krótkoterminowych stóp procentowych przez FED powinno oddziaływać na długoterminowe, czyli także powinny rosnąć. Jeżeli nie zachodzi takie zjawisko, to dolar amerykański nie powinien się dalej umacniać. Jest to poniekąd wytłumaczenie ostatniej wyprzedaży dolara amerykańskiego. Reasumując, przyszłe podwyżki stóp procentowych nie muszą być zapowiedzią silniejszego dolara amerykańskiego.

Notowania 10-letnich obligacji amerykańskich, interwał dzienny

Notowania 10-letnich obligacji amerykańskich, interwał dzienny

Źródło: Admiral Markets

Na wykresie dziennym cena obligacji 10-letniej odbiła się od strefy wsparcia 124.80-125.20. Ruch wzrostowy został zatrzymany w okolicy ostatniego szczytu. Jego przebicie byłoby jednoznaczne z dalszą wyprzedażą dolara amerykańskiego na szerokim rynku.

Mateusz Groszek
Analityk Rynków Finansowych