Raport InfoDOK: W I kwartale Polacy zastrzegli 27,3 tysiąca utraconych dokumentów tożsamości

0

W I kwartale 2014 r. w międzybankowym Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE Polacy zastrzegli 27,3 tysiąca utraconych dokumentów tożsamości – tym samym wielkość bazy przekroczyła 1 mln 321 tysięcy szt. W ciągu ostatnich trzech miesięcy 2 088 razy próbowano wyłudzić kredyty na łączną kwotę aż 134,9 miliona złotych – wynika z 17. edycji Raportu InfoDOK, przygotowywanego przez Związek Banków Polskich i zaprezentowanego na poniedziałkowej konferencji prasowej.

W Konferencji wzięli udział Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes ZBP, Jerzy Bańka, Wiceprezes ZBP, Grzegorz Kondek, koordynator społecznej Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE oraz Marcin Idzik z TNS Polska.

Średnia kwota próby wyłudzenia dla całego kraju wyniosła 27,9 tys. zł. Najniższy poziom zanotowano w woj. warmińsko-mazurskim (13 tys. zł), a najwyższy w małopolskim i podkarpackim (odpowiednio 46,1 tys. oraz 55,4 tys. zł). Największą jednostkową kwotą była próba wyłudzenia 4 mln zł (woj. lubuskie).

Na koniec marca 2014 roku wielkość Centralnej Bazy Danych Systemu DZ z dokumentami, które powszechnie służą do potwierdzania tożsamości przekroczyła poziom 1,3 mln. szt. W ostatnim kwartale odnotowano wzrost bazy o 27,3 tysiąca szt.

„Co 4 minuty do bazy Systemu DZ trafia nowy dokument. Powszechne wykorzystanie tych danych w bankach minimalizuje straty spowodowane wyłudzeniami kredytów. Mam nadzieję, że wkrótce podobnie będzie także poza systemem bankowym, gdyż przestępczość dot. kradzieży tożsamości w innych sektorach gospodarki jest znacznie wyższa.” – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.

„Liczba zastrzeganych dokumentów utrzymuje się na wysokim poziomie – to pozytywna informacja, bo oznacza, że Polacy wiedzą, że każdy utracony dokument należy jak najszybciej zgłosić w banku – nawet jeżeli nie mamy własnego konta. Niestety od półtora roku regularnie rośnie liczba prób wyłudzeń kredytów: od 1,4 tys. pod koniec 2012 r. do niemal 2,1 tys. prób w I kwartale 2014 r. – to wzrost o niemal 50%. Podobnie sytuacja wygląda z kwotami, które w tym samym okresie wzrosły o 85%”– mówi Grzegorz Kondek, koordynator społecznej Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.

Czytaj również:  Dr M. Grzesiak: Pracodawcy powinni postawić na budowanie relacji z pracownikami. Podnosi to produktywność zatrudnionych o ponad 1/3

Wizerunek sektora bankowego: Wzrasta zaufanie do polskich banków. Wzrasta też jego znaczenie.

Według najnowszego badania zrealizowanego przez TNS Polska dla ZBP na przełomie marca i kwietnia bieżącego roku, w ciągu minionego roku wzrosły zarówno reputacja sektora bankowego jak i deklarowane przez Polaków zaufanie do banków. 60% dorosłych respondentów pytanych o to czy mają zaufanie do swojego banku odpowiada twierdząco. Takiego samego zdania jest także 95% ankietowanych przedsiębiorców.

W opinii społeczeństwa, bank, z którego usług korzystamy zajmuje czołowe miejsce na liście instytucji zaufania publicznego. Taki pogląd podziela 60% ankietowanych. To o 3 punkty procentowe więcej niż w pomiarze zrealizowanym w roku ubiegłym. Analogiczne wskazania obserwujemy również wśród przedsiębiorców. Aż 95% z nich deklaruje zaufanie do banku, z którego korzysta ich firma. Bardzo wysoko w obu grupach został oceniony także Narodowy Bank Polski, do którego zaufanie deklaruje odpowiednio 54% i 84% ankietowanych.