Rekordowy poziom agresji PiS-u

Hashtag a social media: podsumowanie 2015 roku

Prawo i Sprawiedliwość ostro atakuje, natomiast politycy Platformy Obywatelskiej powstrzymują się od agresywnych wypowiedzi w mediach. Taki wniosek można wyciągnąć z badania PRESS-SERVICE Monitoring Mediów, który wydał kolejną część comiesięcznego raportu „Cztery Stacje”.

Z analizy przekazu czterech największych telewizyjnych serwisów informacyjnych wynika, że odsetek agresywnych wypowiedzi przedstawicieli PiS-u jest najwyższy od momentu rozpoczęcia monitoringu tego zagadnienia w październiku 2010 roku. Aż 44 proc. ich wystąpień to wypowiedzi, które przez analityków zostały zaklasyfikowane jako agresywne.

Jednocześnie Platforma Obywatelska od października co miesiąc odnotowuje coraz niższy odsetek tego typu wypowiedzi. W styczniu było ich 6 proc., natomiast jeszcze w październiku 15 proc. Politycy PiS-u 254 razy pojawili się w poddanych analizie serwisach, a 112 z ich wystąpień miało znamiona agresji. Najwięcej z nich wyemitowano w „Faktach”, a najmniej w „Wiadomościach”. Agresywne wypowiedzi członków PO również najczęściej mogliśmy zobaczyć w „Faktach”. Co ciekawe, w styczniu Platforma zanotowała ich mniej (11) niż SLD (19).

Agresywne wypowiedzi polityków PiS nie dotyczyły jedynie spraw politycznych. Można było je usłyszeć także w kwestiach dotyczących przestępstw, tragedii i katastrof, gospodarki, transportu, prawa, a nawet kultury i rozrywki oraz służb mundurowych.

W styczniu topowym tematem była katastrofa smoleńska, o której traktowało aż 105 materiałów. Na drugim miejscu znalazły się zamieszki w Egipcie (49), a na trzecim kwestia beatyfikacji Jana Pawła II (40). Aż 30 razy w serwisach pojawiły się doniesienia o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy – znamienne, że 18 wyemitowano w „Panoramie”, a na przykład w „Wydarzeniach” – jeden. Dwadzieścia jeden materiałów dotyczyło zamachu terrorystycznego na moskiewskim lotnisku Domodiedowo.

Najwięcej wpadek zdarzyło się po raz kolejny redakcji „Wydarzeń”, która zanotowała osiem uchybień, w tym dwa językowe i sześć technicznych. Po pięć miały „Fakty” oraz „Wiadomości”. Najmniej razy mylili się redaktorzy „Panoramy” (3).