Rynek czeka na decyzję Fed

Konrad Mikołajko Head of Support Patron FX
Konrad Mikołajko Head of Support Patron FX

Główne indeksy na Starym Kontynencie rozpoczęły tydzień od wzrostów. Jednak poniedziałek na parkietach przebiegał bez większej zmienności. Po wysokim otwarciu, na rynkach praktycznie zapanował bezruch. W rezultacie, niemiecki DAX zakończył notowania wzrostem o 0,95%, brytyjski FTSE100 zyskał 1,54%, a francuski CAC40 1,43%. Na naszej giełdzie panował marazm, który możemy obserwować od dłuższego czasu. Przy niewielkich obrotach sięgających 600 mln zł i niewielkiej zmienności, WIG20 zyskał na koniec dnia 0,89%.

Kalendarz makroekonomiczny był w poniedziałek bardzo skromny. Z perspektywy polskich inwestorów warto zwrócić uwagę na dobre dane z naszej gospodarki. GUS opublikował wyniki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, które były lepsze od rynkowych oczekiwań. Produkcja przemysłowa w sierpniu wzrosła o 3,3%, natomiast w ujęciu rocznym wzrost wyniósł aż 7,5%. Sprzedaż detaliczna w skali roku wzrosła natomiast o 5,6% i tym samym odnotowała najwyższy poziom od połowy 2014 r. W USA, uwagę zwrócił indeks nastrojów wśród amerykańskich firm budowlanych NAHB, który znalazł się na najwyższym poziomie od jedenastu miesięcy. Indesk NAHB wyniósł we wrześniu 65 pkt. (prognoza 60 pkt.), podczas gdy miesiąc wcześniej wskaźnik znalazł się na poziomie 59 pkt.

W tym tygodniu, w centrum uwagi znajdują się środowe decyzje amerykańskiej Rezerwy Federalnej dotyczące polityki monetarnej. Z notowań kontraktów terminowych wynika, że prawdopodobieństwo podwyżki stóp na najbliższym posiedzeniu wyceniane przez analityków na rynku terminowym wynosi 18%, natomiast szansa na podwyżkę w grudniu wynosi 55%. Początek tygodnia przyniósł również wzrost cen ropy naftowej. Zwyżki notowań surowca uległy wzmocnieniu w drugiej części sesji. Z rynku płyną sygnały o możliwym ograniczeniu podaży surowca. Prezydent Wenezueli, Nicholas Maduro powiedział w weekend, że państwa zrzeszone w OPEC oraz pozostali producenci ropy są blisko osiągnięcia porozumienia w celu stabilizacji rynku surowca jeszcze we wrześniu. Tymczasem w Libii starcia wojsk rządowych z uzbrojonymi grupami uniemożliwiły załadunek tankowca z jednego z trzech otwartych po dłuższej przerwie naftoportów. Ponadto, wczoraj sekretarz generalny OPEC poinformował, że może dojść do nadzwyczajnego szczytu OPEC, jeżeli zostanie osiągnięte porozumienie w sprawie produkcji ropy podczas przyszłotygodniowego, nieoficjalnego spotkania kartelu w Algierze. Powyższe wydarzenia przełożyły się na umocnienie cen surowca, który w ciągu dnia drożał nawet o 2%.

Dziś w Stanach Zjednoczonych rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rezerwy Federalnej, na której ma zapaść decyzja w sprawie wysokości stóp procentowych. Poza tym, poznamy niemiecką inflację PPI, a także szwajcarski bilans handlu zagranicznego. O godz. 14:00, Węgrzy podejmą decyzję w sprawie oprocentowania, a o godz. 14:30 pojawią się dość istotne dane z USA, a mianowicie pozwolenia na budowę domów i rozpoczęte budowy (odczyty za sierpień).

Sesja w USA:
Indeksy na nowojorskich giełdach zakończyły poniedziałkowe notowania bez większych zmian. Największe wzrosty notował sektor finansowy, na czele z bankami, a także branża energetyczna. Finalnie, indeks Dow Jones Industrial Average stracił na koniec dnia 0,02%, S&P500 spadł o 0,04%, a Nasdaq Composite o 0,18%.

Waluty:
Poniedziałek dla EURUSD zakończył się wzrostem o 0,17% do poziomu 1,1174.

Kurs EURGBP stracił 0,06% i osiągnął poziom 0,8576, natomiast EURJPY spadł o 0,20% i dotarł do poziomu 113,91.

Polska waluta dziś rano wyceniana jest przez rynek następująco: 4,3008 PLN za euro, 3,8416 PLN za dolara amerykańskiego, 3,9333 PLN za franka szwajcarskiego oraz 4,9993 PLN za funta szterlinga.

Surowce:
W trakcie poniedziałkowej sesji zyskiwało złoto, które zakończyło notowania wzrostem o 0,87% do poziomu 1317,15 USD za uncję. Srebro zyskało natomiast 2,27% i osiągnęło poziom 19,29 USD za uncję. Wzrosły ceny ropy naftowej. Odmiana WTI zakończyła dzień na poziomie 43,30 USD za baryłkę, zyskując tym samym 0,63%, natomiast odmiana Brent wzrosła o 0,39% i była notowana po 45,95USD za baryłkę.

Konrad Mikołajko
Head of Support
Patron FX