Silny PLN i wzrost płac zmniejszają obciążenie kredytami walutowymi

Centrala banku PKO BP w Warszawie

Ostatni rozwój wydarzeń na rynku walutowym (rosnący kurs EURCHF na fali optymizmu co do kondycji strefy euro i za sprawą oczekiwanych zmian w polityce EBC oraz spadek kursu EURPLN na bazie mocnych podstaw polskiej gospodarki) pozytywnie wpływają na sytuację posiadaczy kredytów walutowych. W ostatnim czasie spadek kursu CHFPLN przyczynił się do obniżenia nominalnej wartości miesięcznej raty typowego kredytu w CHF poniżej poziomu sprzed decyzji SNB ze stycznia 2015r. o usunięciu dolnego ograniczenia kursu EURCHF na poziomie 1,20 i obniżeniu stóp LIBOR CHF głębiej poniżej zera.

Co istotne, dzięki kontynuacji umocnienia krajowego rynku pracy, sytuacja kredytobiorców poprawia się także niezależnie od rozwoju sytuacji na rynku walutowym. Od czasów początku kryzysu finansowego w 2008r. średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o ponad 50%. Tak mocny wzrost dochodów gospodarstw domowych spowodował, że stosunek miesięcznej raty kredytu w CHF do miesięcznego dochodu spadł w ciągu ostatnich kilku lat do historycznych minimów i obsługa długu walutowego stała się mniejszym obciążeniem dla kredytobiorców. W ostatnim czasie ten trend został wzmocniony poprzez aprecjację złotego.

Zmniejszające się bezrobocie (szacunek MRPiPS wskazuje na jego spadek we wrześniu do kolejnego historycznego minimum na poziomie 6,9%) i rekordowo wysokie zatrudnienie oznaczają, że więcej kredytobiorców ma pracę. Ponadto, dochody gospodarstw domowych, które posiadają kredyty walutowe, prawdopodobnie wzrosły silniej niż przeciętne płace. Sytuacja finansowa gosp. domowych poprawiła się również dzięki znaczącym wzrostom transferów budżetowych (program 500+). Natomiast problemem, z którym wciąż borykają się kredytobiorcy walutowi jest nadal wysoka wartość kredytu do spłaty.

Pomimo wymienionych pozytywnych trendów w kształtowaniu się dochodów gospodarstw domowych i kursu PLN, jakość walutowego portfela hipotecznego pogarsza się (NPL dla kredytów walutowych jest w trendzie wzrostowym, w przeciwieństwie do spadkowego trendu dla kredytów hipotecznych w PLN). Naszym zdaniem nie dowodzi to jednak słabości portfela, lecz stanowi naturalny efekt jego „starzenia się”, związany z tym, że nowe kredyty walutowe nie są już udzielane (kredyty walutowe zostały w praktyce zakazane od 2012 r.).

Nastroje konsumentów w strefie euro (wg wstępnego szacunku) pozostały w październiku bardzo dobre dzięki wzrostowi zatrudnienia i płac. Dane sugerują że wydarzenia w Hiszpanii na razie nie wpływają na ogólne nastroje w całej strefie euro.

Źródło: PKO Bank Polski