Słaby weekend funta. Problemy polskich banków

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Dane z Japonii zgodne z oczekiwaniami, ale wzmacniają jena. Problemy funta. – jednej strony inflacja, z drugiej Brexit. Rozwiązania kredytów frankowych mogą uderzyć rykoszetem.

Dane ze świata

W nocy poznaliśmy odczyt wzrostu produkcji przemysłowej w Japonii. Był zgodny z oczekiwaniami analityków i wyniósł 4,6% w skali roku. Inwestorzy potraktowali go jako dobrą informację i okazję do dokupienia jenów. Najwyraźniej, biorąc pod uwagę to jak często dane z kraju kwitnącej wiśni wypadały poniżej oczekiwań, potraktowali to jako dobrą monetę. O godzinie 10:30 poznaliśmy dane na temat zmian cen w Wielkiej Brytanii. Z jednej strony ceny dla konsumentów rosną szybciej niż oczekiwano. W ciągu roku było to 1,6% względem oczekiwanych 1,4%. Z drugiej strony poznaliśmy zmiany cen producentów. Rosły one o 2,7% wobec oczekiwanych 2,9%. Dane te pokazują spadającą opłacalność produkcji co w długim okresie nie wróży dobrze funtowi.

Weekendowe problemy funta

W weekend doszło do gwałtownej przeceny funta. W piątek wieczór na zamknięciu funt kosztował około 5 zł, w poniedziałek na otwarciu niemal 5 groszy mniej. Powodem są znowu strachy związane z Brexitem. W dalszym ciągu nie wiadomo na jakich warunkach przyjdzie Wielkiej Brytanii opuścić struktury unijne. Znowu pojawiły się spekulacje na temat twardego Brexitu i utraty dostępu do wspólnego rynku. Politycy brytyjscy oczywiście uspokajają mówiąc o zaledwie krótkoterminowych stratach oraz budowie nowego modelu ekonomicznego. Ciężko jednak nie zauważyć, że taki scenariusz o ile oczywiście do niego dojdzie będzie olbrzymim problemem.

Atrapa rozwiązania frankowego

Pierwszy element nakłaniania banków do zawierania dobrowolnych umów jest znany. Jest to podniesienie wagi ryzyka kredytów walutowych na nieruchomości. Rezultat takich działań może być jednak zgoła odmienny niż oczekiwano. Bank ma dwie możliwości zgodzić się na stratę lub udzielać mniej nowych kredytów. W rezultacie istnieje duża szansa, że właśnie zamiast rozwiązać problemy lokalowe osób, które zadłużyły się we franku stworzono takie problemy dla nowych kredytobiorców.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 11:00 – Niemcy – indeks instytutu ZEW,
  • 14:30 – USA – index NEW York Empire State.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl