Śniadania znowu będą droższe

Paweł Majtkowski – analityk eToro
Paweł Majtkowski - analityk eToro

Surowce w tym roku są najgorzej radzącą sobie kasa aktywów. Nie dotyczy to jednak surowców spożywczych, z których istotna część nadal drożeje. Indeks Śniadaniowy eToro od początku roku wzrósł o 3 proc. Według GUS, żywność zdrożała o 19 proc w ciągu ostatniego roku.

Bloomberg Commodity Index (BCI), czyli szeroki indeks surowcowy, spadł w tym roku o blisko 10 proc. Surowce są obecnie najgorzej radzącą sobie klasa aktywów, po tym jak przez ostatnie 24 miesiące znajdowały się w czołówce najlepszych stóp zwrotu. Do obecnych spadków przyczyniła się przede wszystkim przecena ropy naftowej i gazu ziemnego. Jednak część mniej popularnych surowców spożywczych przełamało tą słabość i odnotowało dwucyfrowe wzrosty. A to oznacza, że śniadanie przeciętnego Polaka znowu może zdrożeć.

Indeks Śniadaniowy eToro składa się z bieżących globalnych cen ośmiu artykułów spożywczych, w tym: pszenicy, kakao, płatków owsianych, wieprzowiny, soku pomarańczowego, kawy i mleka. Bez większości tych produktów, bezpośrednio lub w formie przetworzonej, nie może się obyć żadne pożywne polskie śniadanie. Od początku roku jego wartość wyrażona w złotym wzrosła o 3 proc. W przypadku cen w dolarach, wartość indeksu wzrosła o 8 proc., jednak w tym samym czasie, złoty umocnił się wobec dolara o 5,5 proc.

Winowajcą tych wzrostów są niedobory podaży tych surowców na światowym rynku i zakłócenia pogodowe. Sytuacja ta może się jeszcze pogorszyć w miarę narastania zjawiska pogodowego El Niño. Mimo spadku inflacji konsumenci nadal odczuwają zatem wzrosty cen żywności w supermarketach. Według danych GUS za maj żywność podrożała w ciągu ostatniego roku 19 proc. W tym samym czasie, żywność podrożała o 7 proc. w USA, o 15 proc. w UE oraz o 19 proc. w Wielkiej Brytanii.

Tegorocznemu wzrostowi przewodzi cukier (+28 proc.), sok pomarańczowy (+19 proc.), kakao (+17 proc.), kawa (+6 proc.). Spadły natomiast ceny pszenicy (-24 proc.), wieprzowiny (-24 proc.), mleka (-19 proc.) oraz płatków owsianych (-3 proc.). Cukier – z powodu problemów pogodowych oraz ograniczeniom eksportu w Indiach, będących drugim producentem tego surowca – osiągnął 11-letni szczyt. Dzieje się tak również z powodu wzrastającego popytu na biopaliwa w Brazylii. Ceny soku pomarańczowego są natomiast bliskie najwyższych poziomów w historii, zwłaszcza po huraganie i szkodach wyrządzonych plantatorom cytrusów na Florydzie.

Zmiana bieżących cen światowych od początku roku do 14.06.2023 w USD i PLN

Produkt spożywczy Zmiana ceny od początku roku w USD Zmiana ceny od początku roku w PLN
Cukier 33% 28%
Sok pomarańczowy 24% 19%
Kakao 22% 17%
Kawa 11% 6%
Płatki owsiane 3% -3%
Mleko -13% -19%
Pszenica -18% -24%
Wieprzowina -18% -24%
Indeks śniadaniowy eToro 8% 3%

Źródło: eToro

Paweł Majtkowski, analityk eToro w Polsce