Spadający popyt na metal szlachetny

spadajacy-popyt-na-metal-szlachetny.jpg

Ostatni raport World Gold Council za trzeci kwartał 2017 roku opublikowany przez brzmi bardziej niedźwiedzio niż byczo. Popyt Q3 R/R spadł o 9 procent do 915 ton. Globalny popyt na złocie jest najniższy od 2009 roku, ale jest światełko w tunelu.

Głównym powodem spadającego popytu na złoto są Indie, w które cały czas podnoszą się po wycofaniu niektórych banknotów jako środek płatniczy. Niemniej jednak jest to też czynnik, który w długim okresie pozytywnie wpłynie na popyt.

Branża jubilerska

Globalny popyt pochodzący z branży jubilerskiej w porównaniu do Q3 2016 roku spadł o 3 procent! Natomiast w samych Indiach spadł z 152.7 do 114.9 ton, co daje oszałamiające 25 procent. Natomiast motorem napędowym branży jubilerskiej w dalszym ciągu są Chiny, gdzie popyt wzrósł o 13 procent.

branza jubilerska

Źródło: www.gold.org

Popyt inwestycyjny

Popyt inwestycyjny w trzecim kwartału również był mniejszy niż analogiczny kwartał 2016 roku. Głównym powodem również są Indie, ale i mała zmienność na globalnych giełdach. W samych Indiach popyt inwestycyjny spadł o 23 procent, natomiast fundusze ETF skupiły aż o 87 procent mniej złota niż w 2016 roku. Z kolei największą chęć na skup złota zgłaszali chińscy inwestorzy, których popyt wzrósł o 57 procent.

popyt inwestycyjny

Źródło: www.gold.org

Bardzo dobrą oznaką jest rosnący popyt na fizyczne złoto. Bowiem niektóry z funduszy ETF nie skupują złota a tylko kontrakty terminowe, natomiast długoterminowy kurs złota wyznacza popyt fizyczny.

Banki Centralne

W trzecim kwartale bieżącego roku Banki Centralne skupiły o 25 procent więcej ton złota niż w poprzednim. Największy popyt zgłosił bank Rosji, Turcji oraz Kazachstanu. Do tego koszyka moglibyśmy zaliczyć również Chiny, ale niestety nie możemy oprzeć się na oficjalnych danych tamtejszego Banku Centralnego.

Popyt technologiczny

Popyt technologiczny wzrósł jedynie o 2 procent, ale warto dodać, że jest to pierwszy wzrost popytu po sześciu latach.

popyt technologiczny

Źródło: www.gold.org

Gold – podaż

Światełkiem w tunelu dla metalu szlachetnego jest podaż, która zmniejszyła się z 1 168.4 do 1 146.4 ton. Recykling złota w Q3 2017 w porównaniu do poprzedniego roku spadł o 6 procent. Oczywiście jest to spowodowane niską ceną złota. Dany składnik odpowiada jedynie za małą część podaży złota, jest także najbardziej zmienny. Natomiast podaż złota z wydobycia spadła jedynie o jeden procent, ale pamiętajmy iż wznowienie wydobycia jest czasochłonne, dlatego możemy mówić o małym światełku w tunelu.

podaz gold

Źródło: www.gold.org

Dalsza konsolidacja złota na obecnych poziomach prawdopodobnie doprowadzi do zamykania mniej rentownych albo stratnych kopalni. Z kolei wzrost ceny nie spowoduje natychmiastowego wzrostu podaży, ponieważ są to czasochłonne projekty.

Gold – analiza techniczna

Na notowaniach złota na interwale tygodniowym formuje się formacja, która może przeważyć nad dalszym losem notowań metalu szlachetnego. Z jednej strony mamy mocny opór 1358-1392, natomiast z drugiej linie trendu wzrostowego. Wybicie się z trójkąta powyżej oporu prawdopodobnie doprowadzi do mocnej zwyżki kursu. Z kolei wybicie się pod linią trendu byłoby jednoznaczne z kontynuacją długoterminowego trendu spadkowego rozpoczętego w 2011 roku.

Notowania złota, interwał tygodniowy

Notowania złota, interwał tygodniowy

Źródło: Admiral Markets