Stopy procentowe w USA. Ropa na szczytach

0
Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Dalsze wzrosty stóp procentowych w USA jeszcze w tym półroczu. Francja strajkuje przeciwko reformom prezydenta. Ropa naftowa wciąż pnie się w górę.

Stopy procentowe w USA w górę już w czerwcu

Patrząc na zachowanie inwestorów w ciągu ostatnich dni nie ma wątpliwości, że oczekują oni, że majowe spotkanie FED nie przyniesie zmian. Z drugiej strony widać niemal pewność, że wzrosną one w czerwcu. W obydwóch przypadkach prawdopodobieństwo wynikające z wyceny kontraktów terminowych na stopę procentową przekracza 95%. Przy takich szansach można traktować to niemal jak pewniki. Komitet Otwartego Rynku dba o bycie wiarygodnym partnerem w związku z czym stara się zapowiadać wcześniej swoje decyzje i unikać niespodzianek. Co dla dolara oznacza ta sytuacja? Jeżeli stopy procentowe będą tak przewidywalne inwestorzy będą mogli z wielotygodniowym wyprzedzeniem przygotowywać swoje pozycje walutowe zatem wpływ samych posiedzeń będzie niewielki. Z drugiej strony rosnące stopy procentowe są sygnałem umacniającym dolara wobec innych walut.

Strajki we Francji

Prezydent Emmanuel Macron jest znów pod ostrzałem. Strajki co prawda nie mają skali paraliżującej kraj, ale społeczeństwo nie jest pozytywnie nastawione do obecnych planów reform. W ramach zmian ma zostać zredukowane 120 tysięcy miejsc pracy z 5,4 miliona zatrudnionych przez sektor publiczny. Warto zwrócić uwagę, że zainteresowanie strajkami powoli przygasa. Na obecnych protestach pojawiło się nawet zdaniem organizatorów 40% mniej osób niż na poprzednich.

Ropa najdroższa od 3 lat

Wczoraj ropa osiągnęła najwyższe poziomy od ponad 3 lat. Jednym z powodów są wciąż malejące zapasy ropy za oceanem. Oznacza to, że jeśli USA będą chciały je uzupełnić cena powinna dalej rosnąć. Jeszcze rok temu ropa naftowa znajdowała się okolicach 50 dolarów. Dzisiaj zbliża się do 70 dolarów. Rosnące ceny czarnego złota powinny w niedługim czasie stać się problemem dla światowej gospodarki. Powodem będą rosnące koszty środków transportu.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 13:30 – Niemcy -wystąpienia szefa Bundesbanku,
  • 14:30 – Kanada – inflacja konsumencka,
  • 19:00 – USA – liczba wież wiertniczych,

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl