Stopy w USA w górę

System Rezerwy Federalnej – FED

FED podobnie jak EBC w poprzednim tygodniu musiał podjąć decyzję dotyczącą stóp procentowych w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu rynkowym. O ile same problemy banków w szczególności związane z portfelem HTM są znane już od dłuższego czasu, to dopiero teraz stały się gorącym tematem po pierwszych bankructwach specyficznych banków.

Jeszcze 2 tygodnie temu, w ślad za jastrzębimi wypowiedziami prezesa Powella, uczestnicy rynku oczekiwali, że FOMC może podnieść stopy procentowe nawet o 50 pb,. Dzisiejsza decyzja i ruch o 25pb wpisuje się jednak w aktualne oczekiwania rynkowe.

Interpretacja może być następująca: bierzemy pod uwagę problemy finansowe banków, ale inflacja nadal nie została opanowana. Takie przesłanie powinno również ograniczyć zmienność i niepewność na rynkach.

Wydaje się, że FED w dalszym ciągu chce dążyć opanowania inflacji poprzez kanał stopy procentowej, a sytuację w sektorze bankowym planuje uspokoić poprzez dostarczanie płynności zagrożonym bankom – co już następuje, a bilans Fedu ponownie wzrasta.

Bartosz Wałecki, Analityk, Michael / Ström Dom Maklerski