Turcja ma wolne. Czy Węgrzy podniosą stopy?

0

Turcja od wtorku do piątku obchodzi Święto Ofiar. Z tego powodu nieczynna będzie giełda. Węgrzy podejmą decyzję o zmianie lub nie stóp procentowych. Dobre dane z polskiego przemysłu.

Dni wolne w Turcji

Od dzisiaj do piątku mamy dni wolne w Turcji. Są to Święta Ofiar. W rezultacie nieczynna będzie giełda. Jaki wpływ mają cztery dni przerwy na walutę? Najprawdopodobniej będziemy mieć mniejszą płynność na rynku, ale i nie należy się spodziewać szczególnej zmienności. Kluczowy powinien być za to poniedziałek, kiedy do pracy wrócą lokalni inwestorzy i zaczną nadrabiać czterodniowe zaległości. Wtedy zmienność na lirze powinna być znów wysoka.

Stopy procentowe na Węgrzech

O godzinie 14:00 zbierze się bank centralny Węgier. Analitycy spodziewają się utrzymania poziomu 0,9%, na którym znajdują się obecnie. Z drugiej strony warto zwrócić uwagę, że inflacja wynosi w tym państwie już 3,4% i jest najwyższa od 5 lat. Tak wysoki poziom zmian cen, a przede wszystkim wyraźna tendencja rosnąca ostatnich miesięcy może spowodować, że Węgry dołączą do grona podnoszących stopy procentowe. Gdyby doszło do podwyżki można spodziewać się umacniania się forinta względem głównych walut. Dla przypomnienia obecny poziom stóp procentowych na Węgrzech jest o 0,6% niższy niż w Polsce.

Dobre dane z Polski

Produkcja przemysłowa rośnie w Polsce o 10,3% w skali roku. To o 0,6% więcej niż oczekiwali analitycy. Dane te zostały opublikowane wczoraj o godzinie 10:00 rano i przełożyły się na krótkotrwałe umocnienie złotego. Nie były one wystarczające jednak by na trwałe wybić złotego z ruchu bocznego, w którym od kilku dni przebywa.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych danych oprócz wspomnianego już posiedzenia Banku Centralnego Węgier.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Czytaj również:  Wojna handlowa trwa. Podwyżka ceł stała się faktem