VPN – czy twoja firma powinna z niego korzystać?

laptop vpn

Jeśli jesteś właścicielem firmy, a twoi pracownicy korzystają z dostępu do zasobów przedsiębiorstwa w różnych lokalizacjach – aplikacji i plików, z pewnością chcesz, żeby wszystkie dane były bezpieczne. Stosunkowo łatwo obecnie osiągnąć ten cel w sieci firmowej w tym samym miejscu. Co jednak, jeśli oddziały firmy położone są daleko od siebie? Skorzystaj z możliwości, jakie daje VPN, zapewniając bezpieczeństwo wszystkim zasobom elektronicznym twojej firmy.

Co to jest VPN?

VPN (ang. Virtual Private Network) to wirtualna sieć prywatna, czyli technologia, która pozwala na utworzenie bezpiecznego, szyfrowanego połączenia dla danych przesyłanych w jej obszarze. Chroni tożsamość użytkownika, ukrywając adres IP i umożliwia bezpieczne korzystanie z publicznych hotspotów Wi-Fi.

Obecnie najczęściej można spotkać się z VPN w kontekście zapewnienia anonimowości w internecie, jednak taka osobista sieć VPN pozwalająca na połączenie z serwerami dostawcy usługi i przeglądanie stron internetowych lub korzystanie z sieci w inny sposób to tylko jedna z możliwości wykorzystania tego rozwiązania.

Jeśli jesteś właścicielem firmy, z pewnością bardziej zainteresuje cię inna funkcja VPN, która zapewnia bezpieczny dostęp użytkownika do zasobów danych przedsiębiorstwa – połączenie wielu sieci lokalnych pomiędzy sobą. Możesz z niej skorzystać wybierając jeden z pakietów usług internetowych na stronie https://www.upc.pl/biznes/internet/kup-internet/. Warto podkreślić, że rodzajów VPN jest wiele. Część z nich korzysta z internetu żeby ustanowić anonimowe połączenie, a część odseparowana jest od sieci publicznej. Jeśli twoje oddziały połączone są światłowodem, możesz skorzystać z VPN, który gwarantuje wysokie bezpieczeństwo transmisji, pomijając połączenie z internetem. Jest to rozwiązanie często  wybierane przez średnie i duże firmy.

Czym jest VPN i dlaczego stosuje się go w firmach?

VPN łączący sieci lokalne poza internetem zapewnia bezpieczeństwo transmisji w ramach wielu sieci. Dzięki temu każdy oddział firmy posiadający własną sieć może udostępnić jej zasoby innemu oddziałowi. W ten sposób pracownicy, nawet znacznie oddaleni od siebie fizycznie, korzystają z udostępnianych wzajemnie plików czy pracują nad tymi samymi dokumentami.

Warto nadmienić, że niektórzy dostawcy usług zapewniają możliwość skorzystania z bezpiecznej sieci korporacyjnej nie tylko wtedy, kiedy łącze fizyczne stanowi światłowód, ale także wówczas, kiedy lokalizacje połączone są kablem koncentrycznym. Oczywiście klient musi liczyć się w takim przypadku z mniejszą szybkością przesyłu danych.

Czy korzystanie z VPN jest legalne?

Określenia, którymi często opisuje się sieć VPN, takie jak „szyfrowane połączenia”, „anonimowość”, „ukrywanie adresu IP” mogą budzić niepokój i skłaniać do pytań o legalność korzystania z technologii wirtualnego połączenia prywatnego. Nie ma jednak powodów do obaw. VPN jest legalne zarówno w Polsce, jak i większości państw na całym świecie. Są jednak wyjątki – VPN nie można swobodnie używać np. w Chinach czy Korei Północnej.

Oczywiście mowa tu zwłaszcza o VPN komercyjnych lub typu site-to-site (łączących sieci lokalne oddziałów), wykorzystujących połączenie internetowe.

Należy podkreślić, że sam brak zalegalizowania VPN (lub VPN oficjalnie dopuszczonych do użytkowania) nie przesądza o korzystaniu z sieci na terenie danego państwa – połączenie VPN jest przecież anonimowe. Trzeba jednak mieć świadomość, że włączając VPN w krajach, w których jest to niedopuszczalne, łamiemy prawo.

Jak działa VPN odseparowany od internetu?

VPN site-to-site łączy sieci wewnętrzne oddziałów firmy za pośrednictwem internetu. Z kolei VPN odseparowany od sieci publicznej, korzysta tylko z fizycznego połączenia światłowodowego. W pierwszym przypadku użytkownik może łączyć się z siecią korporacyjną z każdego miejsca na świecie kosztem mniejszego bezpieczeństwa, natomiast w drugim wymagane jest połączenie fizyczne, ale za to bezpieczeństwo transmisji jest większe.

 

Dzięki odpowiedniej konfiguracji urządzenia (laptopa, PC), w obydwu przypadkach użytkownik nie musi mieć świadomości, że korzysta z szyfrowanego połączenia VPN. Zwykle po prostu wybiera udostępnioną mu przez administratora ikonkę, żeby połączyć się z zasobami w innej lokalizacji.

Połączenie VPN pozwala na utworzenie wirtualnego mostu pomiędzy sieciami lokalnymi w różnych miejscach po to, żeby umożliwić bezpieczną i prywatną komunikację między nimi.