W 2013 Polacy chętniej brali kredyty i korzystali z usług doradców finansowych

Najnowsze wyniki badań Biura Informacji Kredytowej wskazują, że w tym roku Polacy częściej ubiegali się o kredyty. Wyszukiwarka lokalna panoramafirm.pl zanotowała również w ostatnim czasie wzrost zapytań o doradców kredytowych, aż o 241%.

Ostatnie 2 lata to okres pogorszenia koniunktury i niepewnej perspektywy wzrostu polskiej gospodarki, co skutkowało niechęcią Polaków do zaciągania kredytów. Jednocześnie banki bardziej selektywnie podchodziły do kredytobiorców. Rok 2013, mimo że rozpoczął się słabo, w III kwartale przyniósł znaczne ożywienie w tym sektorze, a banki udzieliły o 15 proc. więcej kredytów gotówkowych w porównaniu z miesiącami roku poprzedniego. Wzrosło również zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi nawet w okresie wakacyjnym, który zwyczajowo nie sprzyja kredytowaniu.

Polacy także coraz chętniej w tym roku zasięgali porad u doradców finansowych, na co wskazuje również wzrost zainteresowania tą branżą w wyszukiwarce lokalnej panoramafirm.pl.

„Doradcy finansowi, dzięki stałej współpracy z różnymi bankami, szerokiemu dostępowi do źródeł finansowania oraz znajomości narzędzi finansowych lepiej, niż my sami, dopasują ofertę kredytową do naszych potrzeb. Na podstawie prowadzonych analiz w naszym lokalnym produkcie panoramafirm.pl, widzimy, że rośnie świadomość społeczeństwa w dziedzinie finansów osobistych”- mówi Adrian Hinc, Kierownik Produktu Internetowego w Eniro Polska.

Dane Związku Banków Polskich za poprzedni kwartał pokazują, iż wprowadzona w życie przez Krajowy Nadzór Finansowy, z dniem 1 stycznia 2014 r. znowelizowana rekomendacja S nakazująca, aby klient, kupujący nieruchomość na kredyt, wyłożył na zakup minimum 5 proc. ceny nie pochodzącej z innego kredytu, znacząco wpłynęła na podejmowanie szybszych decyzji konsumentów.

Wzrost zainteresowania kredytami może wynikać, z działalności pro sprzedażowej banków, atrakcyjnego niskiego oprocentowania kredytów czy braku konieczności wkładu własnego do końca roku 2013.