W 2019 r. dynamika zatrudnienia i wzrost wynagrodzeń będą spadać

0

Dynamika wynagrodzeń w przyszłym roku zwolni, ale nadal będzie wysoka. W listopadzie 2018 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto było wyższe o 7,7% r/r i wyniosło 4 966,61 zł. Dane GUS dotyczą firm, w których liczba pracujących przekracza 9 osób.

– Listopad był drugim miesiącem, gdy wynagrodzenia rosły w tak solidnym tempie, a 2018 r. mija nam jako rok przyspieszających wynagrodzeń – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Niedobory kadrowe odczuwają najbardziej takie branże, jak budownictwo, transport czy handel. To w nich dynamika wynagrodzeń jest wysoka.

Rośnie też zatrudnienie co przy przyroście wynagrodzeń oznacza też zwiększenie funduszu płac. – Rozporządzalne dochody rosną w tempie ponad 10 proc. – komentuje ekspert.

W 2019 r. Wynagrodzenia nadal będą rosły, ale w kolejnych miesiącach to tempo będzie słabnąć. Zwolni, bo pogorszy się sytuacja międzynarodowa, czego symptomy są już widoczne. Światowa gospodarka 2018 r. rozpoczęła mocno, ale w drugiej połowie roku tempo wzrostu słabło.

Czytaj również:  W styczniu oddano do użytkowania o 8,6 proc. więcej mieszkań niż przed rokiem