Western Digital to marka dysków, która zapewnia niezawodność ich funkcjonowania

Western Digital

Dyski – a szczególnie dyski sieciowe i przeznaczone do serwerów – muszą być niezawodne. Mogą być drogie, mogą być ciężkie, mogą (choć nie powinny) mieć duże zużycie energii, ale nie mają prawa zawieść. Western Digital to jedna z tych marek, które w pełni to rozumieją.

Niezawodny dysk: poziom podstawowy i więcej

Dyski na podstawowym poziomie swojej konstrukcji nie są przerażająco skomplikowane. Co prawda wyjaśnienie konstrukcji nawet zwykłego HDD wymagałoby pewnego zachodu, ale ogólnie rzecz biorąc, nie jest to szczyt myśli technologicznej. Potrzeba jednak niebywałej precyzji na każdym etapie produkcji, żeby stworzyć dyski do NAS lub serwerów sieciowych, które będą odporne na wibracje i wstrząsy, będą zawsze odczytywały właściwe sektory i będą mogły robić to dosłownie przez wiele milionów godzin.

Idąc dalej, trzeba jednak pomyśleć o dodatkowych zabezpieczeniach. Specjalne mechanizmy kontrolujące precyzję odczytu, napięcia i temperaturę pozwalają lepiej działać dyskom w trudnych warunkach i wykrywać niepokojące oznaki, zanim dojdzie do awarii. Dyski Western Digital, które można kupić na https://www.senetic.pl/western_digital/, korzystają z całego mnóstwa zaawansowanych technologii zabezpieczających, dzięki czemu mogą całymi latami pracować bez widocznych oznak zużycia.

Innowacje w skończonym obszarze

Western Digital jest firmą o tyle nietypową, że to właśnie jej przedstawiciele poinformowali o tym, że chcą dalej rozwijać technologię HDD. W czasach, w których SSD zdobywają sobie coraz większą popularność, WD planuje produkcję jeszcze większych klasycznych dysków. Technologia ePMR (zresztą tylko pośrednia, zanim dopracowane zostaną jeszcze lepsze) pozwala na uzyskanie bardzo stabilnej pracy w dyskach o pojemności 60 TB, w których koszt jednostkowy przechowywania danych będzie jeszcze niższy.

Firma opracowuje technologię, która zapewni nieosiągalną dziś precyzję pracy głowicy dysku – jeśli to się uda (a wszystko jest na dobrej drodze), Western Digital jeszcze długo nie opuści racków i serwerów NAS. I to wszystko dzieje się wtedy, kiedy niektórzy już odtrąbili koniec rozwoju HDD. Nie dziwi więc fakt, że firmy, które wybrały właśnie dyski Western Digital, pozostają przy nich nadal i w zdecydowanej większości deklarują, że był to dobry zakup.

Tylko czy to się opłaca?

Odpowiedź na pytanie o to, czy opłaca się zapewnić swojej firmie większą stabilność i bezpieczeństwo danych, jest oczywista. Będzie jeszcze bardziej twierdząca, jeśli spojrzeć na ceny dysków Western Digital. Czy są niskie? Dla kogoś spoza branży – pewnie nie, jednak dla ekspertów, którzy lepiej orientują się w cennikach producentów sprzętu profesjonalnego, będą więcej niż dobre. Western Digital zresztą zapewnia tak wiele różnych rozwiązań, że wiele małych i średnich firm nawet nie musi inwestować w te wycenione wyżej – na dolnej półce cenowej też znajduje się całkiem sporo doskonałych dysków, serwerów sieciowych i innych rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo i integralność kluczowych danych.