Wiceminister Andrzej Dycha o perspektywach współpracy Polski i Ukrainy

0

Możliwości prowadzenia działalności gospodarczej i inwestowania bezpośredniego przez polskie firmy na Ukrainie, a także prezentacja ukraińskich projektów w Polsce to główne tematy „Dnia Ukraińskiego Biznesu w Polsce”, który rozpoczął się 14 maja 2015 r. w Warszawie. W inauguracji forum wziął udział podsekretarz stanu w MG Andrzej Dycha.

Wiceminister Dycha powiedział podczas dyskusji, że Ukraina pozostaje ważnym partnerem gospodarczym Polski. – W 2014 r. zajmowała 14. miejsce wśród najważniejszych rynków eksportowych Polski oraz 21. miejsce – wśród importowych. Zaznaczył jednocześnie, że Polska liczy na poprawę klimatu biznesowo-inwestycyjnego na Ukrainie. – Oczekujemy, że przyczyni się do tego zarówno podpisania Umowy Stowarzyszeniowej pomiędzy Ukrainą i Unią Europejską, a także działania reformatorskie rządu Ukrainy – ocenił.

Julia Klymenko, wiceminister rozwoju gospodarczego i handlu, podkreślała, że jej kraj pracuje nad stworzeniem możliwości inwestycyjnych zarówno w Polsce dla biznesu ukraińskiego, jak i na Ukrainie dla biznesu polskiego. Omówiła działania rządu na rzecz poprawy otoczenia prawnego, zwłaszcza w odniesieniu do MŚP. Wskazała, że planowane są reformy rynku pracy, ochrony zdrowia i działania na rzecz rozwoju promocji gospodarczej za granicą i podniesienia atrakcyjności inwestycyjnej.

Wiceminister finansów Elena Makeieva przedstawiła z kolei działania rządu na rzecz wprowadzenia  międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej, księgowej i audytorskiej. Podkreśliła również, że trwają prace nad uproszczeniem systemu podatkowego na Ukrainie.

Wiceminister Andrzej Dycha spotkał się ponadto z wiceminister Julią Klymenko. Tematem rozmów były plany wznowienia prac komisji międzyrządowej, perspektywy wzajemnej współpracy handlowej i inwestycyjnej oraz aktualna sytuacja firm polskich działających na Ukrainie.
Ministerstwo Gospodarki (MG)

Czytaj również:  Wybory na Ukrainie i w Japonii, napięcia z Iranem