Wideo umacnia swoją pozycję na rynku reklamy digital

wideo laptop telefon

Wydatki na reklamę digital video z roku na rok rosną, a udział wideo w rynku digital w ubiegłym roku sięgnął 12,6%[1]. Już przeszło połowa największych polskich reklamodawców decyduje się na promocję w tym kanale, by poszerzyć zasięg swoich kampanii[2]. Ten trend widoczny jest również na platformie PAYBACK. Tylko w ciągu pierwszego półrocza 2018 roku PAYBACK Video odnotowało większą liczbę emisji spotów reklamowych niż w ciągu całego 2017 roku. Dodatkowo w tym czasie grono użytkowników platformy powiększyło się o blisko 60%.

DecathlonFULLCały rynek online wideo cechuje w ostatnim czasie wysoka dynamika wzrostu. Zainteresowanie tego typu reklamą jeszcze nigdy nie było tak duże jak teraz – mówi Marek Biernacki, Head of Relationships & CRM PAYBACK Polska. – Klienci wybierają kampanie wideo na naszej platformie ze względu na możliwość dotarcia do dokładnie określonych grup docelowych. Naszą przewagą jest precyzyjne targetowanie kampanii reklamowych oparte na ponad 100 milionach transakcji zakupowych dokonywanych rocznie przez 10 milionów uczestników Programu PAYBACK. Zwiększa to efektywność tego kanału komunikacji, co potwierdzają wskaźniki rynkowe – dodaje Marek Biernacki.

Rekordowy VTR (współczynnik pełnych wyświetleń spotów) jednego ze spotów z branży motoryzacyjnej wyniósł w tym roku 99,4%, a CTR (wskaźnik kliknięć) najlepszej kampanii osiągnął 5,6%. PAYBACK Video wyróżnia się też ponadprzeciętnym wynikiem dla tzw. Affinity Index, czyli wskaźnika dopasowania rzeczywistych odbiorców reklamy do zakładanej wcześniej grupy docelowej.

– Zdecydowaliśmy się na kampanie z wykorzystaniem PAYBACK Video, ponieważ Klientom zależało na dotarciu do osób definiowanych nie tylko demograficznie, ale również przez zachowania zakupowe. Żadna inna platforma wideo nie ma tak dokładnych danych o decyzjach zakupowych konsumentów, co jest szczególnie ważne w planowaniu kampanii w branży retail. Dodatkową zaletą jest rozliczenie w modelu CPV, czyli płatność tylko za pełne obejrzenie reklam. Dzięki temu marka ma pewność, że jej przekaz był rzeczywiście widziany – mówi Maja Biniewicz, Digital Chief Officer w grupie MullenLowe Media Hub.

PAYBACK Video cały czas się rozwija i wprowadza dodatkowe funkcje. Od kilku miesięcy reklamodawcy mogą skorzystać z opcji brandingu playera, czyli bannera i tła projektowanego indywidualnie na potrzeby każdej kampanii. Te elementy nie tylko dopełniają narrację spotu i wzmacniają przekaz, ale podnoszą również liczbę przejść na stronę internetową reklamodawcy.

Jedną z marek, która w pełni wykorzystuje takie rozwiązania jest Amica.

Amica_phone_1– Wydaje się, że odbiorcą reklam sprzętu AGD mogą być wszyscy, bo każdy korzysta z tych produktów i raz na jakiś czas je kupuje. W rzeczywistości jednak ich sprzedaż także wymaga segmentacji, aby dobrać jak najbardziej adekwatnych konsumentów. Dzięki targetowaniu opartemu na danych transakcyjnych pochodzących zarówno ze świata online, jak i offline, mogliśmy wybrać dla każdej z naszych kampanii różne, choć na pozór bardzo podobne, grupy docelowe – tłumaczy Monika Kuźnik, Strategiczny Menedżer ds. Mediów, Amica Handel i Marketing. – Dodatkowo, biorąc pod uwagę panujący w sieci natłok reklam istotne jest, żeby w obrębie spotu nie pojawiały się inne treści. Oznacza to, że w trakcie jednego przekazu promowana jest tylko jedna marka – mówi o funkcjonowaniu kanału PAYBACK Video Monika Kuźnik.

Spoty w kanale PAYBACK Video są wyświetlane w modelu opt-in pozwalającym użytkownikom decydować o czasie i miejscu obejrzenia reklamy, co przekłada się na stosunkowo wysoki wskaźnik viewability oscylujący w granicach 80%-100%.

PAYBACK Video wykorzystały już w swojej komunikacji takie marki jak m.in. Amica, Samsung, CCC, Decathlon, Audi, Škoda, Warner Bros., Disney, Kompania Piwowarska, Nestlé, PepsiCo, PZU czy Microsoft.

[1] Raport Strategiczny Internet 2017/2018, IAB Polska www.iab.org.pl/badania-i-publikacje/raport-strategiczny-internet-20172018/

[2] Online Video Forecasts 2018, badanie domu mediowego Zenith, www.press.pl/tresc/53961,zenith_-rosnie-czas-ogladania-wideo-online